polskie wódki

Polskie wódki – wszystko, co powinieneś wiedzieć

Nie wszystkie wódki, które posiadają polskobrzmiącą nazwę, faktycznie są produkowane w 100% w Polsce. Prześwietliliśmy rynek i sprawdziliśmy, które z alkoholi to rzeczywiście polskie wódki! Zanim wybierzesz się do sklepu, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Ocena

Polskie wódki to napój tradycyjny i symboliczny. Są dla Polaków tak ważne, że znalazły uregulowanie w polskim ustawodawstwie. Okazuje się jednak, że wiele wódek, które posiadają polskobrzmiącą nazwę, wcale nie jest produkowanych w Polsce. Sprawdziliśmy, co ustawa mówi o polskich wódkach oraz które z alkoholi są rzeczywiście w 100% polskie. Opisujemy ich smak i charakterystykę. Zapraszamy do lektury!

Co mówi ustawa o Polskiej Wódce?

Polska Wódka została zdefiniowana w artykule 38. ustawy z dnia 18 października 2006 roku o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Zgodnie z jej zapisami:

Polska Wódka/Polish Vodka to wódka otrzymana z zacieru zbóż lub ziemniaków uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poddanego procesowi fermentacji, destylacji i rektyfikacji do mocy co najmniej 96,0% objętości, a następnie rozcieńczonego wodą, wyprodukowana i butelkowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która:

1) nie zawiera środków aromatycznych, ani barwników, a maksymalny poziom cukru nie może przekraczać 1 grama na litr czystego alkoholu i maksymalny poziom alkoholu metylowego nie może przekraczać 20 gramów na hektolitr czystego alkoholu albo
2) zawiera naturalne środki aromatyczne, lub w szczególnych przypadkach barwniki, a maksymalny poziom cukru nie może przekraczać 100 gramów na litr czystego alkoholu i maksymalny poziom alkoholu metylowego nie może przekraczać 200 gramów na hektolitr czystego alkoholu; wódka ta może być dojrzewana lub leżakowana w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych.

Nowelizacją wyżej wymienionej ustawy jest ustawa z dnia 25 maja 2012 roku o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Zgodnie z nią Polska Wódka to:

1) wódka niezawierająca dodatków innych niż woda albo
2) wódka smakowa o nadanym dominującym smaku innym niż smak surowców użytych do jej wyrobu, zawierająca naturalne środki aromatyczne, a w szczególnych przypadkach barwniki, o maksymalnym poziomie cukru wyrażonym jako cukier inwertowany nieprzekraczającym 100 gramów na litr czystego alkoholu
– otrzymana z alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego uzyskanego z żyta, pszenicy, jęczmienia, owsa lub pszenżyta albo ziemniaków, uprawianych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, której wszystkie etapy wyrobu odbywają się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i która może być leżakowana w celu nadania jej szczególnych właściwości organoleptycznych.

Ile kalorii ma wódka?

Kaloryczność alkoholi to gorący temat, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy ma miejsce szczególnie dużo imprez. Z tego też względu spieszymy z informacją, ile kalorii posiadają polskie wódki.

100 mililitrów wódki posiada 220 kalorii.  To tyle samo, ile mają 3 jajka, 50 gramów płatków śniadaniowych, nieco ponad 1 parówka, czy około pół czekolady mlecznej.  Aby spalić taką ilość energii, należałoby biegać nieprzerwanie przez około pół godziny lub pływać rekreacyjnie przez około 45 minut.

Polska wódką płynie

Polska Wódka jest słynna na całym świecie, a Polacy znani są z tego, że spożywają duże ilości tego alkoholu. Zgodnie z obliczeniami Fundacji Ważne Sprawy, statystyczny Polak wypił w 2021 roku 10 litrów czystego alkoholu. Oznacza to, że spożywał butelkę wódki tygodniowo.

W 2020 roku wyprodukowano w Polsce 970 000 hektolitrów czystej wódki. W 2021 roku wyeksportowano poza granice naszego kraju wódkę o wartości prawie 482 milionów złotych.

Które wódki są rzeczywiście polskie?

W Polsce sprzedaje się wiele rodzajów wódek, które posiadają polskobrzmiącą nazwę, ale w rzeczywistości produkowane są poza granicami naszego kraju. Do takich alkoholi zaliczyć można marki rosyjskie:

  • Żubrówkę;
  • Soplicę;
  • Absolwenta;
  • Bolsa;
  • Palace;
  • Royal.

Polacy importują wódkę również z Francji. W tym przypadku ściągamy takie wódki, jak:

  • Wyborowa;
  • Pan Tadeusz;
  • Wódka Luksusowa;
  • Krupnik;
  • Sobieski;
  • Starogardzka;
  • Balsam Pomorski.

Na półkach polskich sklepów z łatwością znajdziemy też inne flaszki, które dla odmiany produkowane są w Wielkiej Brytanii. Przykładem może być Smirnoff.

A które wódki są rzeczywiście w 100% polskimi? Wódki produkowane w Polsce to: Chopin, Amator, Wódka Czysta, Mazowiecka Żytnia, Złota, Krakus, Wratislawia i Herbowa Gorzka. Warto wiedzieć, że te marki są rozpoznawalnymi na całym świecie. Ich sława porównywana jest do szkockiej whisky. Polską Wódkę z powodzeniem rozpoznają: Chińczycy, Amerykanie, Meksykanie, Kolumbijczycy, a nawet Argentyńczycy.

Podsumowując, Polska Wódka to marka znana na całym świecie. To dla Polaków tak ważny i symboliczny produkt eksportowy, że został on uregulowany w ustawodawstwie. Warto wiedzieć, że na półkach polskich sklepów znajduje się wiele polskobrzmiących nazw wódek, ale jedynie nieliczne z nich faktycznie pochodzą w 100% z Polski.

Archiwum: czerwiec 2023