Wódka to bardzo popularny alkohol w Polsce. Gości na stołach podczas świąt i innych rodzinnych wydarzeń. Można pić ją prosto z kieliszka lub jako dodatek do kolorowych drinków. Poznaj historię tego trunku i kilka pomysłów na drinki z wódką!

Wódka jest alkoholem wysokoprocentowym. Jeśli nie jesteś wielbicielem smaku i aromatu tego trunku, możesz wybrać smakowe wersje. Wybór jest ogromny, jednak tak jak w przypadku innych alkoholi – warto zachować umiar. Można nawet powiedzieć, że wódka to element polskiej kultury. Wiążą się z nią różne tradycje, alkohol ten pojawia się także w literaturze i muzyce. Jak wytwarza się ten trunek? Jaka jest jego historia? Ile kosztuje wódka? Na te pytania poznasz odpowiedź w dalszej części artykułu. Na końcu znajdziesz także kilka ciekawych pomysłów na drinki z wódką. 

Wódka – co to za trunek?

Wódka to wysokoprocentowy alkohol składający się z mieszanki alkoholu etylowego z wodą. Może zawierać również dodatkowe składniki, nadające jej unikalny smak i aromat. Alkohol etylowy wytwarzany jest w procesie fermentacji ziemniaków lub zbóż. Jeśli chodzi o minimalną zawartość alkoholu w wódce, to wynosi ona 37,5%, jednak większość tego typu trunków ma około 40%. 

Co ciekawe, dawniej wódka uznawana była za lekarstwo, jednak zawartość tego alkoholu wynosiła wówczas zaledwie 14%. 

Rodzaje wódki

Jest wiele rodzajów wódki, w zależności od przyjętego kryterium. Wyróżnia się między innymi:

  1. wódkę czystą będącą mieszaniną spirytusu i wody;
  2. wódkę gatunkową będącą mieszaniną spirytusu, wody i innych dodatków;
  3. wódkę luksusową, której zawartość metanolu wynosi 30 g/hl;
  4. wódkę wyborową, w której zawartość metanolu wynosi 31-99 g/hl;
  5. wódkę zwykłą, w której zawartość metanolu wynosi 100 g/hl.

To podstawowa klasyfikacja, jednak takich podziałów może być znacznie więcej. 

Wódka – historia trunku

Pierwsze trunki, które przypominały dzisiejszą wódkę, pojawiły się w krajach arabskich, a następnie trafiły do Europy. Jednak w tamtym czasie ten płyn był używany wyłącznie do produkcji lekarstw i perfum.

Następnie wódkę, jaką znamy dziś, zaczęła pić arystokracja. Wtedy ten alkohol uznawany był za luksusowy. Gościł na stołach podczas hucznych przyjęć. Z kolei chłopi mogli pozwolić sobie na picie wódki wyłącznie podczas specjalnych okazji, np. na weselu. Z czasem ta tradycja stawała się coraz powszechniejsza. Potem trafiła do karczm i zaczęła konkurować z piwem. Dziś wódka jest jednym z najpopularniejszych rodzajów alkoholu. 

Wódka – jak powstaje?

Wódkę wytwarza się z ziemniaków lub zbóż. W Polsce najczęściej produkuję się wódkę z ziemniaków i żyta. Rosjanie najczęściej wytwarzają wódkę z pszenicy. 

Ziemniaki poddaje się działaniu pary o wysokiej temperaturze. Skrobia rozkłada się do cukrów prostych i w ten sposób powstaje kleik skrobiowy, który fermentuje w połączeniu z drożdżami gorzelniczymi. Kolejny punkt to destylacja powstałego alkoholu. Często etap ten powtarzany jest kilkukrotnie. Następnie płyn poddawany jest ratyfikacji. W efekcie tych działań powstaje spirytus, który należy połączyć ze specjalną wodą demineralizowaną, aby powstała wódka. 

Wódka – jak podawać?

Wódka bardzo często gości w polskich domach. Jak podawać ten znany i lubiany alkohol?  Mocna wódka powinna być przede wszystkim bardzo dobrze schłodzona. Jej temperatura powinna wynosić od około 5 do 10°C. Aby utrzymać odpowiednią temperaturę, dobrą praktyką jest podawanie wódki w kubłach wypełnionych lodem. Ten trunek można pić prosto z kieliszka, którego pojemność waha się od 40 do nawet 80 ml. Wódka to wysokoprocentowy alkohol o charakterystycznym smaku, jednak picie tego trunku wprost z kieliszka nie każdemu może przypaść do gustu. W takim wypadku świetnym rozwiązaniem będzie przygotowanie pysznych drinków z wódką w roli głównej. 

Wódka – ceny 

Jakie są ceny wódki? Nie jest to drogi alkohol. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego rodzaju oraz od producenta. Ile kosztuje najtańsza wódka w Polsce? Za wódkę 0,5 l najmniej zapłacisz ok. 13 złotych, a średnia cena wynosi ok. 30-40 złotych. 

Drinki z wódką

Jeśli nie jesteś miłośnikiem wódki w czystej postaci, wypróbuj poniższe pomysły na pyszne drinki na bazie tego alkoholu. Bez żadnego problemu przygotujesz je samodzielnie w domu i zaskoczysz gości. 

Sex on the beach

W składzie Sex on the beach znajdziesz wódkę, likier brzoskwiniowy, sok pomarańczowy i sok żurawinowy. Przygotowanie tego drinka jest banalne. Wystarczy umieścić wszystkie składniki w shakerze i dokładnie wymieszać. Następnie uzyskaną miksturę przelać do szklanki wypełnionej kruszonym lodem i gotowe.

Szarlotka

Ten drink to coś dla prawdziwych miłośników pysznej i aromatycznej szarlotki. Znajdziesz w nim wódkę żubrówkę, sok jabłkowy i cynamon. Wszystkie te składniki należy wymieszać w shakerze i przelać do szklanki wypełnionej kruszonym lodem. 

Wściekły pies

To coś dla prawdziwych smakoszy! Do przygotowania Wściekłego Psa wystarczy ci wódka, syrop malinowy i tabasco. Do kieliszka wlej syrop, a następnie wódkę. Całość uzupełnij kroplami tabasco. To propozycja dla fanów ostrego smaku, podawana w formie shotów. 

White Russian

W składzie White Russian znajdziesz wódkę, likier kawowy i skondensowane mleko. Najpierw do szklanki z kostkami lodu wlej wódkę oraz likier. Następnie wlewaj powoli po ściankach szklanki mleko, tak aby powstał drink warstwowy. Ta propozycja na wyjątkowy koktajl z pewnością zrobi wrażenie na twoich znajomych. 

Wódka to znany i lubiany w Polsce trunek. Gości na stołach podczas świąt, urodzin i jest nieodłącznym elementem polskich wesel. Można pić ją prosto z kieliszka lub tworzyć na jej bazie ciekawe drinki. Skorzystaj z powyższych przepisów lub wykaż się kreatywnością i samodzielnie stwórz oryginalne kompozycje. Przyjaciele i rodzina będą pod wrażeniem!