czy w wigilie można pić alkohol

Czy w Wigilię można pić alkohol? Tradycje wigilijnego stołu

Czy w Wigilię można pić alkohol? Co w tej kwestii mówi tradycja i czy różni się to od kościelnych zasad? Okazuje się, że nie istnieje żaden surowy rygor alkoholowy. Z kolei nadużywanie trunków i nieumiarkowanie w jedzeniu są już traktowane jak grzech.

Ocena

Wigilia Bożego Narodzenia to jeden z najważniejszych dni w roku każdego katolika. Jednak w wirze przygotowań prezentów i potraw czasem zapomina się o prawdziwej istocie tego dnia. Jest to zwiastun narodzin Jezusa i tradycyjnie objęty jest postem. Obecnie nie przestrzega się go jednak zbyt rygorystycznie, choć wciąż raczej unika się ciężkich potraw mięsnych na wigilijnym stole. A jak wygląda sprawa z napojami? W ten dzień większość osób chce celebrować ze swoimi bliskimi – warto więc wiedzieć, czy w Wigilię można pić alkohol.

Czy w Wigilię można pić alkohol?

Napoje alkoholowe, szczególne te lepszej jakości, od zawsze kojarzą się ze świętowaniem – nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Jednak skoro 24 grudnia obowiązuje post, pojawia się pytanie czy alkohol i mięso traktowane są przez Kościół na równi. Czy w Wigilię można pić alkohol? Księża zachęcają, aby w tym dniu jednak powstrzymać się od wysokoprocentowych trunków. Jeśli koniecznie chcesz spożywać alkohol w Wigilię, niech to będzie kieliszek wina lub symboliczny drink.

Wigilijny post ma obecnie charakter czysto symboliczny. Nie istnieje nakaz kościelny, który jednoznacznie zabrania spożycia alkoholu lub mięsa. Należy jednak zachować przy tym umiar. Chodzi przy tym głównie o zachowanie atmosfery godnej tego święta. Jeżeli ty lub twoi goście mają tendencję do nadużywania alkoholu, gdy pojawia się on na stole, najlepiej całkowicie z niego zrezygnować.

Alkohol i mięso w Boże Narodzenie

Kolacja wigilijna jest jedynie wstępem do kilkudniowych obchodów Bożego Narodzenia. Choć post w Wigilię jest mocno wskazany, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i napojów alkoholowych w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia nie jest już konieczna. Można pozwolić sobie nie tylko na kilka lampek wina, lecz nawet na mocniejsze trunki, np. wódkę.

Radzimy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Świąteczny czas powinien być spędzony z bliskimi na kolędowaniu, wspólnych rozmowach, zabawie z najmłodszymi itp. Z pewnością nie jest to czas na niekontrolowane pijaństwo ani kaca, który po nim następuje. Duchowni zapewniają, że samo picie alkoholu nie jest grzechem, a jedynie jego nadużywanie – i to w każdy dzień roku.

Alkohol w Wigilię i inne zasady wigilijnego stołu

Choć wiele osób skupia się na kwestii, czy przy odświętnej wieczerzy wigilijnej wypada wypić kieliszek wina, jednocześnie zapomina się o innym, ważniejszym aspekcie. Mianowicie – nieumiarkowanie w piciu i jedzeniu w Kościele katolickim należy do jednego z siedmiu grzechów głównych. Dla osób religijnych zwykłe obżarstwo powinno więc być większym zmartwieniem nić rozsądna ilość alkoholu, jaką jest na przykład lampka wina do obiadu.

Wino, wódka, a może likier? Jaki trunek wypada podać do kolacji wigilijnej?

Co prawda od 2003 roku Kodeks Prawa Kanonicznego w Polsce zniósł obowiązek ścisłego postu w Wigilię, jednak tradycja nakazuje zachowywać się w ten dzień godnie i z szacunkiem. Oznacza to, że lepiej nie podawać do kolacji wódki ani kolorowych drinków. Polecamy raczej butelkę dobrze dobranego wina, które podkreśli smak potraw, wspomoże trawienie i doda elegancji. Ciekawą opcją alternatywną może być też staropolski miód pitny.

Polecamy też inne typowo zimowe trunki, które rozgrzeją cię w te Święta, a wśród nich np.:

  • domowy ajerkoniak;
  • korzenna nalewka pomarańczowa;
  • grzane wino z goździkami, miodem i cytrusami;
  • poncz z owocami i przyprawami korzennymi na bazie rumu;
  • wódka smakowa z polskich owoców.

Czy w Wigilię można pić alkohol? Co prawda nie istnieje żaden sztywny zakaz spożywania w ten dzień wysokoprocentowych napojów, lecz księża zdecydowanie i jednogłośnie zalecają w tej kwestii umiar. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby napić się w Boże Narodzenie. Jeśli więc wolisz mieć czyste sumienie i postępować zgodnie z polską tradycją katolicką, zachowaj odświętne trunki na pierwszy lub drugi dzień Świąt.

Archiwum: listopad 2022