wino musujące

Wino musujące idealne na lato – jakie wybrać?

Wino musujące świetnie sprawdzi się podczas upalnych letnich wieczorów. Delikatne w smaku, orzeźwiające i lekko schłodzone – przypadnie do gustu każdemu. Poznaj historię tego trunku i sprawdź, które wino musujące warto wybrać!

Ocena

Kieliszek wina to dodatek sprawiający, że spotkania z przyjaciółmi stają się jeszcze przyjemniejsze. Miłośnikom tego trunku przypadną do gustu lekkie i orzeźwiające wina musujące. Charakterystyczne bąbelki to efekt dwutlenku węgla powstającego podczas fermentacji. Pierwsze tego typu trunki były produkowane w XVII wieku, a ich odkrycie przypisuje się hiszpańskiemu mnichowi Zakonu Benedyktynów znanemu jako Dom Pierre Perignon. W Polsce produkcja takich trunków ma dwustuletnią tradycję. Do najbardziej popularnych win musujących zalicza się:

Czym jest wino musujące?

Wino musujące to trunek nasycony dwutlenkiem węgla. Czym różni się wino gazowane od klasycznego? Dwutlenek węgla powstały w procesie fermentacji nie uchodzi swobodnie, tylko jest zatrzymywany w butelce. Może być on również dodany sztucznie. Dowiedz się więcej informacji o dodatkach do żywności tutaj: https://magazynspozywczy.pl/. Do świętowania ważnych wydarzeń świetnie sprawdzi się szampan, a wino musujące, takie jak prosecco, będzie najlepsze w letnie wieczory. 

Prosecco

Prosecco jest jednym z najbardziej znanych win musujących na świecie. Pochodzi z północy Włoch. Popularnym drinkiem przygotowanym na bazie tego trunku jest Aperol Spritz. Lekka gorycz i orzeźwiający smak to cechy charakterystyczne tej propozycji. Prosecco powstaje z wykorzystaniem włoskiej metody wytwarzania o nazwie „Charmata”. 

Szampan

Szampan to francuski trunek zaliczany do win musujących, który jest nieodłącznym elementem podczas świętowania ważnych wydarzeń. Luksusowy alkohol pochodzi z Szampanii – regionu we Francji. Bardzo ważne podczas wytwarzania tego trunku jest ręczne zbieranie winogron. Jedynie wtedy mogą dotrzeć nienaruszone do kolejnego etapu produkcji. Dwutlenek węgla pojawia się nim w sposób naturalny podczas fermentacji. 

Cava

Trzecim rodzajem najbardziej znanego wina musującego jest Cava – hiszpański trunek produkowany w Katalonii, który może konkurować z prosecco. Jego nazwa wzięła się od katalońskiego słowa oznaczającego piwnicę, w której przechowywane są wina. 

Wino musujące – zaskakująca historia trunku

Wina musujące słodkie są delikatne w smaku i uwielbiane szczególnie przez kobiety. Pierwszy raz proces produkcji tego trunku metodą szampańską opisał Christopher Merret w 1662 roku. Według francuskiej tradycji powstanie tego wyjątkowego alkoholu przypisywane jest jednak mnichowi znanemu jako – Dom Pierre Perignon. Po przybyciu w XVII wieku do klasztoru benedyktynów w Szampanii powierzono mu opiekę nad klasztornymi piwnicami, w których miał wytwarzać wino. Jego niezwykłe umiejętności i zamiłowanie do tego tematu było powszechnie znane. Mnisi zadbali o to, aby legenda o tej postaci na stałe wpisała się w świadomość ludzi. Nie da się zaprzeczyć, że wniósł on wiele do świata winiarstwa – wykorzystanie naturalnego korka, przechowywania win na specjalnych stojakach i nalewanie wina do butelek o grubszych, mocniejszych ściankach – to jego pomysły. 

Wino musujące – popularne metody wytwarzania 

Dwie najbardziej popularne metody wytwarzania wina musującego to:

  • tradycyjna, zwana też szampańską;
  • zbiornikowa, zwaną Charmatą. 

Metoda szampańska

Pierwszy etap powstawania wina musującego jest dokładnie taki sam, jak w przypadku win bez bąbelków. Metoda szampańska polega na wtórnym fermentowaniu wina w butelce. Szczelnie zamknięte butelki trafiają do piwnicy. Codziennie należy je obracać na specjalnych stojakach, a w butelkach stopniowo wytwarza się osad. Ten etap trwa od trzech do kilkunastu miesięcy. Usunięcie osadu następuje, gdy dojdzie on do szyjki w butelce. Ostatni punkt to zamknięcie butelki klasycznym korkiem i przygotowanie do sprzedaży. 

Metoda Charmata

To popularna i nieco tańsza metoda wytwarzania wina musującego. Pierwsza etap jest taki sam, jak w metodzie szampańskiej. Kolejnym krokiem jest mieszanie win w wielkich stalowych zbiornikach, które później zostają szczelnie zamknięte. Tam odbywa się druga fermentacja. Ostatnim krokiem jest zabutelkowanie powstałego trunku. 

Dobre wino musujące – jak podawać? 

Lubisz słodkie wino musujące? Te trunki skradły serce niejednej kobiety. Najlepiej smakują delikatnie schłodzone. Zdarza się, że otwieranie wina musującego sprawia problem. Ważne, aby po zdjęciu drucianego koszyczka – korek przytrzymać kciukiem. Korek może wystrzelić z ogromną prędkością i zrobić komuś krzywdę. Przytrzymując go, kręć delikatnie butelką trzymaną pod kątem. To najlepszy sposób otwierania wina musującego. Użyj kieliszków z podłużną czarą lub kieliszków o tulipanowym kształcie. 

Przykłady drinków z winem musującym

Wino musujące zyskuje coraz większą popularność. Można pić je jako osobny trunek lub przyrządzać na jego bazie pyszne drinki. Do najbardziej znanych i lubianych drinków z wykorzystaniem wina musującego należy m.in.:

  • Mojito;
  • Aperol Spritz;
  • Cointreau Spritz;
  • Koktajl szampański;
  • Black Velvet;
  • Pink Rose;
  • Prosecco ze Spritem;
  • Kir Royale;
  • Black Mussel;
  • Royal Cosmopolitan;
  • Champagne Daisy.

Powyższe drinki na bazie wina musującego to tylko kilka propozycji – jest ich o wiele więcej. Możesz wykorzystać własną kreatywność i samodzielnie stworzyć nowe kompozycje. 
Wino musujące to delikatny trunek mający wielu zwolenników. Świetnie się sprawdzi podczas spotkań z przyjaciółmi czy świętowania ważnych wydarzeń z bliskimi. Możesz pić wino musujące bez dodatków lub tworzyć na jego bazie kolorowe drinki. Ten lekki i delikatny w smaku alkohol jest świetną bazą – daje duże pole do popisu dla profesjonalnych barmanów, jak i amatorów trudnej sztuki barmańskiej.

Archiwum: grudzień 2021