najdroższe whisky

Najdroższe whisky – ile kosztują? Co je wyróżnia?

Jest alkoholem znanym i cenionym na całym świecie. Ile trzeba zapłacić na butelkę trunku dobrej jakości? Czym wyróżniają się najdroższe whisky? Wyjaśniamy, jakie czynniki wpływają na cenę tego alkoholu.

Ocena

Najdroższe whisky dla jednych będzie świetną inwestycją, dla innych doskonałym prezentem dla zaprzyjaźnionego konesera tego trunku. Cenami whisky warto się też zainteresować ze zwykłej ciekawości, tak, by w pełni zrozumieć fenomen tego alkoholu. Ile może kosztować jedna butelka ze znanej destylarni? Sprawdzamy! 

Fenomen whisky. Skąd wzięła się jej popularność?

fenomen whisky skąd wzięła się jej popularność

 

Whisky znana jest na całym świecie, a jej miłośnicy są w stanie sporo zapłacić zarówno za butelkę tego trunku, jak i dodatki niezbędne do jego degustowania. Jak to się stało, że są ludzie gotowi wydać majątek na najdroższe whisky? 

Alkohol o średniowiecznym rodowodzie

Whisky to szlachetny trunek, nie bez powodu kojarzony z Irlandią. Wielu historyków uważa, że alkohol ten powstał w irlandzkich klasztorach w okresie średniowiecza. Od XVIII wieku o whisky pisze się coraz częściej, staje się jednocześnie znana na całym świecie. 

Jeśli myślisz, że whisky zawsze była alkoholem dostępnym dla każdego, jesteś w błędzie. W Stanach Zjednoczonych w czasach prohibicji whisky miała ogromną wartość. Im trudniejszy był dostęp do tego trunku, tym wyższa stawała się jego cena. Warto też zaznaczyć, że znane destylarnie dość wcześnie zaczęły wprowadzać na rynek limitowane kolekcje, dzięki czemu poszczególne butelki od samego początku były warte fortunę. 

Jakie rodzaje whisky możesz zobaczyć na sklepowych półkach? 

Dziś whisky powstaje w kilku rejonach świata. Ze względu na kraj pochodzenia, alkohol ten można podzielić na whisky:

  • szkocką – wytwarzaną ze słodu jęczmiennego wyłącznie na terenie Szkocji,
  • amerykańską – powstaje ze sfermentowanego zacieru zbóż, 
  • irlandzką – powstaje ze słodu jęczmiennego i jęczmienia, wyróżnia ją potrójna destylacja,
  • japońską – produkowaną ze słodu jęczmiennego.

Dla kolekcjonerów podział ten nie ma jednak większego znaczenia, choć najwyższe ceny na aukcjach osiągają butelki pochodzące ze szkockich destylarni. W jakie gatunki whisky jej miłośnicy inwestują najchętniej i dlaczego? 

Whisky – najdroższe rodzaje w Polsce i na świecie 

whisky najdroższe rodzaje w polsce i na świecie

Wysoka jakość ma swoją cenę. Ile kosztuje najdroższe whisky? Sprawdziliśmy ceny tego alkoholu w Polsce i na świecie. 

Whisky – alkohol dla każdego?

Whisky może kosztować fortunę, choć w zwykłym sklepie z alkoholami łatwo o tym zapomnieć. 100-200 złotych – tyle wystarczy, by kupić butelkę tego trunku. Jeśli jednak chcesz poczuć smak naprawdę dobrego alkoholu, za butelkę whisky zapłacisz nawet kilka tysięcy złotych. Z jakimi cenami spotkasz się w chwili, gdy zainteresujesz się kolekcjonerskimi i limitowanymi trunkami z najwyższych półek? 

Jakie ceny może osiągać whisky? 

Miłośników whisky znajdziesz w każdej części świata. Łączy ich jedno – za butelkę dobrej whisky są w stanie sporo zapłacić. Przykład? 50-letnia Springbank to spory wydatek, a za jedną butelkę trzeba zapłacić ponad 340 tysięcy dolarów. Chcesz poznać najdroższe whisky? Mamy ich listę!

Glenfiddich Janet Sheed Roberts Reserve

Glenfiddich to szkocka whisky, której historia zaczyna się w latach 60. XIX wieku. Marka stworzona przez Williama Granta do dziś cieszy się wielkim powodzeniem, o czym mogą świadczyć ceny powstającego tu alkoholu. Na liście najdroższych whisky świata pojawia się m.in. Glenfiddich Janet Sheed Roberts, za butelkę której trzeba zapłacić ponad 90 tysięcy dolarów. Whisky, nazwana na cześć wnuczki Granta, trafiła do sprzedaży w 2012 roku w ilości 11 butelek. Nie jest to liczba przypadkowa, gdyż każda butelka miała symbolizować jedną dekadę życia Janet (najstarszej kobiety w historii Szkocji).

Dalmore 64 Trinitas

To kolejna szkocka whisky, której cena robi wrażenie. Już 10 lat temu butelka Dalmore 64 Trinitas była warta ponad 160 tysięcy dolarów, co nie powinno dziwić. Whisky ta jest mieszanką najrzadszych roczników szkockiej, a na rynek wprowadzono zaledwie jedną jej butelkę. 

The Macallan M 

Jeśli lubisz luksusowe trunki, Macallan M z pewnością zrobi na tobie wrażenie. W 2014 roku butelkę tego alkoholu sprzedano za ponad 630 tysięcy dolarów, dzięki czemu Macallan M zyskał miano najdroższej whisky świata. Skąd taka cena? 

Na wartość tego alkoholu bez wątpienia wpłynął smak oraz fakt, iż ta 6-litrowa karafka pochodzi z limitowanej serii. Na rynek trafiły zaledwie cztery sztuki, co przełożyło się na ceny i wzbudziło zainteresowanie kolekcjonerów. Elegancki wygląd karafki oraz sama whisky również przyciągają, dzięki czemu wartość tego alkoholu rośnie. 

The Macallan 1926 Fine and Rare 60 Year Old

Tego trunku nie mogło zabraknąć na liście najdroższych whisky świata. Na jej wartość wpływa fakt, iż zanim trafiła ona do butelek, leżakowała przez 60 lat w dębowej beczce. Jest to jednocześnie alkohol bardzo rzadki, gdyż z 40 wprowadzonych na rynek butelek do naszych czasów przetrwało zaledwie 14. Każda z nich ma sporą wartość – nie tylko kolekcjonerską. 

Najdroższe whisky w Polsce

Polacy coraz chętniej sięgają po whisky, szczególnie po szkocką. Jak wygląda cennik w przypadku Polski? Ile pieniędzy jesteśmy w stanie wydać na butelkę dobrego alkoholu, otoczonego licznymi legendami? 

W polskich kolekcjach whisky najcenniejszym okazem jest butelka Macallan 72YO Genesis Decanter. To najstarszy gatunek whisky pochodzący ze słynnej szkockiej destylarni, którego ilość na rynku jest bardzo ograniczona. Efekt? Cena dochodząca do 400 tysięcy złotych. Sporą wartość ma też The Glenlivet Vintage 1964. Butelka tego trunku ma wartość ponad 100 tysięcy złotych, na co wpływają takie czynniki jak wiek oraz smak whisky.

Najdroższe whisky na świecie – co warto o nich wiedzieć? 

najdroższe whiskey na świecie co warto o nich wiedzieć

Wiesz już, ile można zapłacić za whisky. Zastanawiasz się, co wpływa na takie ceny i czym kolekcjonerzy drogich trunków kierują się podczas aukcji? 

Ile warta może być butelka whisky? 

Butelka whisky może mieć większą wartość niż luksusowy samochód najnowszej generacji. Na takich aukcjach jak Ultimate whisky Collection w Sotheby’s pojawiają się najdroższe butelki whisky oraz ci, którzy zrobią wszystko, by dołączyć je do swoich kolekcji. A wartość niektórych zbiorów zaskakuje. 

Dobrym przykładem jest tu Ultimate whisky Collection składająca się z 467 butelek i 9 beczek, wyceniona na 4 miliony funtów. Nie powinno to dziwić, skoro najcenniejsza w tej kolekcji butelka Macallan z 1926 roku osiąga na aukcjach ceny 1,9 miliona dolarów.

Najdroższe gatunki whisky – co je wyróżnia? 

Whisky to historia oraz smak, za które koneserzy są w stanie sporo zapłacić. Co sprawia, że niektóre gatunki whisky osiągają zawrotne ceny? Często priorytetem jest wiek lub okoliczności powstania danego trunku. Spory wpływ na wartość poszczególnych butelek ma też ich ilość. Im mniej butelek z danym gatunkiem whisky trafiło na rynek, tym większa ich wartość. Widać to doskonale na przykładzie takich marek jak Macallan czy Dalmore, które często pojawiają się na aukcjach whisky. 

Jak inwestować w whisky? 

Dobry alkohol może się okazać świetną inwestycją. Kto chce zarabiać w ten sposób,musi się jednak wykazać sprytem, znajomością rynku oraz samej whisky. Jeśli chcesz inwestować w taki sposób, musisz znać najważniejsze destylarnie i ich dzieje, musisz też wiedzieć, jakie gatunki whisky są najrzadsze. Na co warto postawić? Na dobre whisky z mniejszych destylarni oraz na trunki liczące sobie przynajmniej 18 lat.

Co możesz znaleźć na aukcjach? Wbrew pozorom nie tylko wiekowe karafki, z którymi wiąże się wiele ciekawych historii. Znane destylarnie do jakiś czas wprowadzają na rynek kolekcjonerskie butelki, które szybko znajdują nowych właścicieli. Możesz też spotkać się z całymi kolekcjami, które nawiązują do współczesnych trendów. Tu dobrym przykładem będzie zestaw ośmiu butelek whisky, które nawiązują do serialu „Gra o tron”. Już na starcie kolekcja ta została wyceniona na 300 funtów, a wiadomo, że z czasem jej wartość będzie się zwiększać.

Inwestowanie w najdroższe whisky świata dla wielu osób jest dobrym sposobem na pomnażanie swojego majątku. Wiekowe butelki osiągają na aukcjach coraz wyższe ceny, dzięki czemu osoby posiadające solidną wiedzę na temat tego trunku mogą sporo zyskać.

Archiwum: kwiecień 2021