Likier charakteryzuje się oryginalnym smakiem. Niektórzy decydują się samodzielnie wytworzyć ten aromatyczny i wysokoprocentowy trunek. Można pić go solo lub przygotować na jego bazie pyszne drinki. Sprawdź, jakie są rodzaje likierów i metody jego wytwarzania!

Niepowtarzalny smak likieru jest wynikiem różnych dodatków, takich jak owoce czy śmietanka. Na sklepowych półkach lub w domowych spiżarniach znajdziesz likiery jajeczne, korzenne, kawowe, owocowe, orzechowe, miodowe, śmietankowe lub miętowe. Wybór jest ogromny, każdy znajdzie swój ulubiony smak. Likiery smakowe świetnie się sprawdzą jako alkohol na prezent dla bliskich. Przygotowanie likierów domowych to nie lada wyzwanie – wymaga pewnych umiejętności i wiedzy od osoby, która się tego podejmuje. 

Czym jest likier?

Likiery alkoholowe to wysokoprocentowe trunki wyróżniające się smakiem. To mieszanka spirytusu i dodatków nadających charakterystycznego smaku i aromatu. Możesz przygotować likiery na bazie różnych owoców, orzechów, miodu, kawy czy śmietanki. Wybór jest tak duży, że każdy miłośnik tej słodkości znajdzie swój ulubiony smak. Dobry likier świetnie się sprawdzi jako solowy trunek, ale może być też bazą do przygotowania oryginalnych drinków i koktajli. Zawartość alkoholu w domowych likierach na spirytusie może wahać się od 25 do 45%. 

Najlepsze likiery znajdziesz na sklepowych półkach lub w domowych spiżarniach. W obu przypadkach likier powinien zawierać następujące składniki:

Jeśli jesteś miłośnikiem tego trunku, warto przygotować domowy likier. Taka zabawa może dostarczyć sporo satysfakcji. Jeśli masz ochotę na tego typu alokohol – przepis na ten oryginalny trunek jest bardzo prosty. Spróbuj swoich sił i zaskocz znajomych oraz rodzinę!

Rodzaje likierów

Uwielbiasz ciekawe likiery zaskakujące smakiem i aromatem? To alkohol dla prawdziwych smakoszy. Istnieje kilka klasyfikacji likierów.

Jedna z nich dzieli trunek ze względu na moc alkoholu i ilość cukru:

Rodzaje tego wysokoprocentowego trunku można również wskazać na podstawie głównego składnika, który nadaje im charakterystyczny smak. Rodzaje i smaki likierów są tak różnorodne, że każdy ma możliwość znalezienia ulubionego trunku. Nie sposób wymienić wszystkich. Wyróżnia się między innymi likier: 

Likier – historia trunku

Likier to wysokoprocentowy alkohol znany od dawna. Mówi się, że jego twórcami byli rzymscy lekarze, a także mnisi, którzy doceniali jego lecznicze właściwości. Do przygotowania wykorzystywano wino i miód. Pierwsza firma zajmująca się produkcją likierów powstała w 1755 roku – Marie Brizard & Roger. 

Likier — metody wytwarzania

Jeśli chcesz przygotować domowe likiery na wódce lub spirytusie, warto wcześniej poznać metody wytwarzania tego trunku. Powszechnie znanym i stosowanym sposobem wytwarzania likieru jest maceracja. Polega na wydobyciu z owoców lub ziół cennych składników za pomocą alkoholu. Dokładniej mówiąc – pierwszy krokiem tego procesu jest namoczenie owoców w alkoholu.

Likier — cena słodkiego trunku

Zastanawiasz się pewnie, jaka jest cena likieru? Koszt tego trunku jest zróżnicowany i zależy od konkretnego rodzaju oraz producenta – waha się średnio od 40 do nawet 150 zł. Jeśli masz ochotę na pyszny trunek – możesz wykorzystać przepisy na likiery i przygotować go samodzielnie w domu. 

Przykłady drinków z likierem

Pyszne smakowe likiery możesz pić w wersji solo w wysokim kieliszku o pojemności do 60 ml. Ten trunek jest także świetną bazą do przygotowania wyjątkowych drinków. Poniżej znajdziesz przykłady koktajli z wykorzystaniem likieru. 

Blue Lagoon

Do przygotowania Blue Lagoon będzie ci potrzebne:

Wszystkie składniki wymieszaj w shakerze i przelej do szklanki z lodem, na koniec dodaj ananasa i gotowe!

Vesper Martini

Składniki, których potrzebujesz do przygotowania Vesper Martini to:

Wymieszaj wszystko w shakerze i przelej do szklanki. 

Likier jest powszechnie znanym i lubianym alkoholem, który ma szerokie zastosowanie. Świetnie nadaje się do deserów, kawy i drinków. Różnorodność smaków sprawia, że każdy miłośnik oryginalnego alkoholu może znaleźć swój ulubiony trunek. Możesz kupić go w sklepie lub przygotować samodzielnie w domu.