gin

Gin – z czym najlepiej go pić? Poznaj ten wyjątkowy trunek!

Gin to alkohol o lekko gorzkim i cierpkim smaku mający wielu miłośników. Drinki z ginem w roli głównej stają się coraz bardziej popularne. Poznaj kilka faktów na temat ginu i przepisy na smaczne drinki!

Ocena

Gin powstał w Holandii w XVII wieku za sprawą Franciscusa Sylviusa. Na początku jednak był preparatem sprzedawanym w aptekach, m.in. na problemy żołądkowe. Później zdobył ogromną popularność w Anglii. Jednym z najbardziej znanych przepisów na drinka z tym trunkiem jest mieszanka z tonikiem. Te dwa oryginalne smaki idealnie się dopełniają, jednak taki drink nie każdemu przypadnie do gustu ze względu na charakterystyczny gorzki smak. Co to jest gin? Jaka jest historia i metody wytwarzania tego trunku? Jakie są jego rodzaje? Jak pić gin? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Gin – co to za alkohol?

Gin to wódka uzyskana ze spirytusu leżakującego z olejkami destylowanymi z jagód jałowca oraz innymi ziołami i przyprawami. Dokładny skład zależy od konkretnego producenta, a leżakowanie trwa zaledwie kilka tygodni. Często gin określa się jako jałowcówkę. Jeśli chodzi o zawartość alkoholu, wynosi ona od 30 do 40%. 

Dobry gin ma lekko gorzki i cierpki smak, co sprawia, że nie każdemu przypadnie do gustu. Najlepiej łączyć go z tonikiem lub sokiem grejpfrutowym i pomarańczowym. 

Ciekawostką może być fakt, że kolor ginu jest zależny od naczynia, w którym leżakuje. Alkohol z dębowych beczkach będzie miał lekko żółtą barwę,a z kolei przezroczysty gin będzie efektem leżakowania w szklanym naczyniu.

Gin – historia tego alkoholu

Nie da się jednoznacznie wskazać daty powstania ginu. Mówi się, że stworzono go w XVII wieku w Holandii. Pierwotnie był dostępny aptekach jako środek na różne dolegliwości żołądkowe. Potem popularność zyskał także w Anglii. Dodawanie ziół do alkoholu było praktyką znaną od wieków. Ludzie bardzo dobrze znali ich dobroczynny wpływ na organizm człowieka i ich możliwości leczenia różnych nieprzyjemnych dolegliwości. 

Z czego jest gin? Powstaje m.in. z jagód jałowca wykazujących działanie moczopędne, żółciopędne i wykrztuśne. Spożywany w umiarze może pomóc w wielu uciążliwych schorzeniach.

Gin – jak powstaje?

Jak powstaje najlepszy gin? Jak powiedziano, do jego produkcji wykorzystuje się wyselekcjonowane jagody jałowca, przyprawy i zioła. Z kolei tańsze wersje zawierają spirytus, barwniki, olejki aromatyczne i cukier. 

Ustawa nakazuje, że gin musi mieć przynajmniej 37,5% alkoholu, z kolei spirytus na bazie, którego został wytworzony aż 96%. Gin smakowy powstaje poprzez dodanie naturalnych ekstraktów z owoców i ziół. W dobrych trunkach wszystko powinno być pochodzenia naturalnego, bez sztucznych barwników i innych dodatków. 

Istnieją trzy sposoby na wytworzenie tego wyjątkowego i charakterystycznego w smaku alkoholu. Pierwszy polega na dodaniu do spirytusu esencji z jagód jałowca, ziół i przypraw, a następnie rozcieńczenie całości za pomocą wody tak, aby minimalna zawartość alkoholu wynosiła 37,5%. Drugi sposób to ponowna destylacja. Przed drugą destylacją dodaje się jagody jałowca oraz zioła i przyprawy. Ostatni sposób to macerowanie jagód jałowca i innych dodatków. 

Rodzaje ginu

Jest ich kilka i warto wiedzieć, który gin jest najlepszy! Wyróżnia się m.in.:

  • Distiller Gin, który jest alkoholem wysokiej jakości powstającym z najlepszego rektyfikatu zbożowego i poddawanym dodatkowej destylacji;
  • Compound Gin, alkohol średniej jakości, który jednak cieszy się popularnością ze względu na stosunkowo niską cenę; 
  • London Gin, w którym w procesie destylacji można użyć jedynie wody, alkoholu etylowego oraz cukru;
  • Navy Gin to Distiller Gin lub London Gin o mocy przynajmniej 57%;
  • Aged Gin, to alkohol dodatkowo leżakujący w beczkach;
  • Old Tom Gin, który charakteryzuje się łagodnym i nieco słodszym smakiem; 
  • Plymouth Gin, czyli Disitilled Gin z Plymouth w Anglii;
  • Sloe Gin, czyli nalewka z owoców tarniny i cukru zrobiona na bazie ginu. 

Rodzajów ginu jest sporo – możesz wybrać najlepsze, droższe wersje trunku lub tańsze, które jednak będą różniły się smakiem. Kobiety mogą być zainteresowane różowym ginem, który urzeka wyjątkowym kolorem. 

Cena ginu

Jeśli chodzi o gin, jego cena jest bardzo zróżnicowana. Wszystko zależy od konkretnego rodzaju i producenta. Jednym z tańszych jest polski gin Lubuski, który kosztuje około 40 złotych za butelkę o pojemności 0,7 l. Cena ginu może jednak dochodzić nawet do około 170 zł na tę samą pojemność.

Pomysły na drinki z ginem

Jakie są sposoby serwowania ginu? Z czym możesz go pić? Najpopularniejszym drinkiem jest po prostu mieszanka ginu i toniku, jednak dla miłośników nieco bardziej skomplikowanych koktajli jest jeszcze kilka innych propozycji.

Dry Martini

Do przygotowania tego drinka potrzebujesz następujących składników: 

  • gin;
  • wytrawny wermut;
  • oliwki; 
  • kostki lodu. 

Wystarczy wymieszać ze sobą wszystkie składniki i przelać do kieliszka, a na końcu dodać oliwkę. 

Vesper Martini

Do przygotowania potrzebujesz: 

  • gin; 
  • wódkę;
  • Lillet Blanc; 
  • kostki lodu. 

Wymieszaj wszystkie składniki w shakerze i przelej do kieliszka koktajlowego. 

Blue Lagoon

To coś dla miłośników oryginalnych kolorowych drinków. Aby go stworzyć, przygotuj: 

Wszystkie składniki zmieszaj w shakerze, a następnie przelej do kieliszków. 

Gin Daisy

Do przygotowania tego drinka potrzebujesz: 

  • gin;
  • syrop z granatu;
  • sok z cytryny;
  • wodę sodową. 

Wystarczy wymieszać wszystkie składniki w shakerze i przelać do wysokiej i wąskiej szklanki. 
Gin to alkohol o charakterystycznym smaku i aromacie. Nie każdemu przypadnie do gustu, jednak warto go spróbować. Można przygotować na jego bazie pyszne wytrawne drinki. Istnieją różne rodzaje ginu, a jego cena zależy właśnie od typu i konkretnego producenta. Wykorzystaj swoją kreatywność i przygotuj ciekawe kompozycje smakowe na bazie ginu. Twoi znajomi będą zachwyceni!

Archiwum: grudzień 2021