Czym różni się degustacja whisky i wina?

Zarówno whisky, jak i wino, mają szerokie grono swoich fanów na całym świecie. Trunki te różnią się od siebie niemalże wszystkim – od głębi smaku i sposobu produkcji po metody ich kosztowania. Jednocześnie bardzo wiele je łączy. Poza samą obecnością alkoholu odznaczają się bogactwem aromatów. Ponadto, aby ich świadomie kosztować, przydaje się dodatkowa wiedza, którą najlepiej zaczerpnąć od profesjonalnego kipera. Zdobyte informacje koniecznie trzeba potwierdzić w praktyce, co uczynić można podczas specjalnej degustacji. W poniższym tekście opisane zostaną specyfika i różnice między testowaniem whisky i wina.

Ocena

Degustacja whisky – luksusowy smak w najlepszym możliwym wydaniu

Smak „wody życia” różni się w zależności od miejsca, w którym została ona wytworzona. Kraje przodujące w jej produkcji trzymają się tradycyjnych receptur. Z tego powodu wyróżniamy takie jej rodzaje jak whisky szkockie, amerykańskie, irlandzkie, kanadyjskie oraz japońskie. Są one tworzone na bazie innych zbóż. Poza tym każdy region odznacza się odmiennym procesem przygotowania.

Sama degustacja whisky składa się z trzech etapów. Napitek ten podaje się w specjalnych kieliszkach, najczęściej przybierających kształt tulipana. Muszą być one przezroczyste, aby było widać kolor uzyskany w trakcie leżakowania. Następnie należy powąchać próbkę, a na koniec rozprowadzić ją po podniebieniu, by wyczuć jednocześnie gorycz i słodycz.

Smakowanie złocistego płynu w towarzystwie kipera to szansa, by poznać dodatkowe ciekawostki na temat jego produkcji. Zwykle podczas pojedynczego spotkania uczestnik ma możliwość skosztowania kilku szklanek pochodzących z innych rejonów, dzięki czemu szybko uczy się rozpoznawać charakterystyczne aromaty.

Degustacja wina – smaki trafiające w każdy gust

Degustacja wina wygląda podobnie do testowania whisky, choć w tym wypadku używa się innego szkła. Dobór kieliszków zależy też często od rodzaju napoju. Aby poprawnie rozkoszować się bukietem, trzeba bowiem dostosować odpowiednio rozmiar i kształt czarki. Podstawową metodą rozróżnienia jest zwrócenie uwagi na kolor – trunek występuje w odmianie białej, czerwonej i różowej. Następnie należy go powąchać i rozprowadzić po języku. Ze względu na zawartość cukru możemy wskazać wina wytrawne, półsłodkie i słodkie.

Decydując się na spotkanie z sommelierem, można urozmaicić swoją wizytę o zwiedzanie winnicy oraz winiarni.

Whisky a wino – czym różnią się te dwa popularne trunki?

Na podstawie wcześniejszych opisów można śmiało stwierdzić, że wino jest lżejszym napojem niż whisky. Z tego powodu uznaje się je za bardziej uniwersalne. Ma ono też dłuższą tradycję. Jego historia sięga do kilku tysięcy lat przed naszą erą. Umyślną produkcję rozpoczęto niedługo po tym, jak ludzie zaczęli wieść osiadły tryb życia. Można więc śmiało stwierdzić, że trunek ten powstał wraz z pierwszymi cywilizacjami i w dodatku przyjął się tak dobrze, że towarzyszy nam do dziś jako stały element imprez i spotkań z przyjaciółmi.

Co ciekawe, popularność wina znacznie zmniejszyła się w okresie średniowiecza. Wówczas do głosu doszło whisky, które wywodzi się najprawdopodobniej z Irlandii. Początkowo za jej warzenie odpowiedzialni byli mnisi, którzy uznawali ją za środek leczniczy. Miał on łagodzić nieprzyjemne dolegliwości, takie jak kolka czy niestrawność. Wspierał też kurację podczas chorób pokroju ospy.

Bazę dla wina stanowią winogrona poddane fermentacji, zaś dla whisky zboże, z którego robi się zacier, a następnie poddaje go destylacji. Zazwyczaj drugi z wymienionych napojów musi dłużej leżakować.

Alkohole te różnią się także barwą i, oczywiście, smakiem. Obydwa jednak uważane są za szlachetne napitki, które serwuje się na szczególne okazje. Z tego względu cieszą się one niegasnącą sławą i stanowią stały element nieoficjalnych spotkań.

Materiał promocyjny.

Archiwum: październik 2023