zatrucie alkoholowe

Śmierć przez zatrucie alkoholowe

Pamiętajmy o tym, że zatrucie alkoholowe nie jest tym samym, co kac. Zazwyczaj jest to poważniejszy stan, który może nawet doprowadzić do zgonu. Warto wiedzieć, jakie są objawy zatrucia alkoholowego i jak pomóc osobie z zatruciem. Co jest istotne? Czym objawia się zatrucie alkoholowe?

Ocena

Zatrucie alkoholowe

Okazuje się, że zatrucie alkoholem jest często mylone z kacem lub upojeniem alkoholowym. Jednak te pojęcia są różnorodne. Upojenie alkoholowe to stan zaburzenia świadomości, który występuje po zażyciu nadmiernej ilości alkoholu. Z kolei kac wiąże się ze złym samopoczuciem, które pojawia się po wypiciu większej ilości trunków. Jeśli mowa o zatruciu alkoholowym, ten stan daje też inne niepokojące objawy. Faktem jest, że przyczyną zatrucia może być alkohol metylowy lub etylowy.

Warto wiedzieć, że reakcja na alkohol etylowy jest różnorodna. Może zależeć głównie od:

  • rodzaju spożytego alkoholu,
  • chorób współistniejących,
  • płci, wieku, masy ciała,
  • stanu wypełnienie żołądka pokarmem,
  • sposobu spożywania etanolu itp.

Istnieje kilka etapów rozwoju zatrucia alkoholem etylowym.

Etapy rozwoju zatrucia alkoholem etylowym

Alkohol etylowy to psychoaktywny środek, który prowadzi do zmian w mózgu. W wysokich dawkach może wpływać na porażenie ośrodka oddechowego, naczynioruchowego i śmierci. Etapy rozwoju zatrucia alkoholem etylowym są następujące:

I etap – obejmuje nadpobudliwość ruchową, problemy z mówieniem, chwiejność, dziwne zachowanie i zaburzenia równowagi.

II etap – wiąże się z sennością, osłabieniem, problemami ze świadomością, przyspieszoną akcją serca i chwiejnymi ruchami.

III etap – pojawia się zamroczenie, utrata świadomości, niekontrolowanie swojego zachowania i osłabienie.

IV etap – to ostatni etap, tzw. zamartwica. Dochodzi do hipotermii, śpiączki, problemów z oddychaniem i braku reakcji na bodźce zewnętrzne.

Bardzo ważne jest to, że zatrucie alkoholowe w niektórych przypadkach prowadzi do śmierci. Zazwyczaj jest ona skutkiem niewydolności oddechowej, spowodowanej porażeniem ośrodka oddechowego i niedrożnością dróg oddechowych. Drogi oddechowe zatkane są zapadającym się językiem lub wymiocinami.

Co warto wiedzieć?

W przypadku zatrucia alkoholowego, częsta jest także niewydolność krążenia z obniżeniem ciśnienia tętniczego krwi. Badania wskazują, że najczęściej z powodu zatrucia alkoholem, umierają mężczyźni w średnim wieku. Podobne objawy daje zatrucie alkoholem metylowym, który jest groźniejszy dla organizmu. Co zrobić, gdy podejrzewamy u danej osoby zatrucie alkoholowe? Powinniśmy ułożyć tę osobę w uniwersalnej pozycji bocznej. Następnie wzywamy pogotowie i czekamy na pomoc.

Śmiertelna dawka alkoholu czystego etylowego wynosi ok. 300 ml (spożytych w ciągu godziny). Ta wartość odpowiada 0,7 l wódkiZatrucie alkoholowe najczęściej wywołuje wymioty, które mogą doprowadzić do zachłyśnięcia się i uduszenia. W szpitalu badane jest nawodnienie pacjenta, dochodzi do wyrównania zaburzeń elektrolitowym i uzupełniania niedoboru glukozy we krwi. Co ciekawe, konieczne może być również podłączenie pacjenta do respiratora. Znacznie trudniejsze jest leczenie zatrucia metylowym alkoholem, które w wielu wypadkach kończy się śmiercią. Choremu podawana jest kroplówka z alkoholu etylowego.

Zgon po zatruciu alkoholem

Zgon po zatruciu alkoholem niestety dotyka spore grono osób. Choroba alkoholowa to problem nie tylko chorego, lecz także całej rodziny. Gdy alkoholik nie chce się leczyć, choroba może się pogłębiać. W skrajnych przypadkach dochodzi do śmierci. Słowa wsparcia po śmierci bliskiej osoby nie są w stanie ukoić bólu, jednak dają pewność, że nie zostaliśmy sami. Zorganizowanie pogrzebu zawsze jest sporym wyzwaniem. Warto postawić na wsparcie zakładu pogrzebowego, który zajmuje się najważniejszymi zadaniami.

Jeśli zauważymy u kogoś objawy zatrucia alkoholem, trzeba działać jak najszybciej. Dzięki temu możemy takiej osobie nawet uratować życie. W szpitalu pacjent uzyska niezbędną pomoc.

Archiwum: wrzesień 2022