sposoby na kaca

Sprawdzone sposoby na kaca, czyli jak wrócić do formy po imprezie?

Najlepszym sposobem na kaca jest unikanie go, co bywa sporym wyzwaniem. Towarzyskie spotkania mają przecież to do siebie, że łatwo w ich trakcie stracić kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu. Co robić następnego dnia?

Ocena

Czym jest kac? Zatruciem i reakcją twojego ciała na nadmiar alkoholu. Gdy przesadzisz z piwem czy drinkami, organizm uruchamia szereg procesów, które dla ciebie oznaczają sporo dolegliwości. I choć nie ma cudownego leku, dzięki któremu kac zniknie, możesz wykorzystać kilka sposobów na jego złagodzenie. W tym tekście znajdziesz garść porad, dzięki którym walkę z potencjalnym zatruciem alkoholowym rozpoczniesz jeszcze przed wyjściem na przyjęcie. 

Kac – objawy zatrucia alkoholem 

kac objawy zatrucia alkoholem

Pamiętaj, że łatwo jest przesadzić z alkoholem. Gdy zabawa jest udana i wszystkim dopisują humory, łatwo jest zapomnieć o tym, że następnego dnia trzeba wstać do pracy lub odwiedzić krewnych. Przy towarzyskich rozmowach, tańcach i muzyce, nikt nie myśli o uciążliwym kacu. Niestety, po dobrej zabawie i kilku godzinach snu nadchodzi poranek, a z nim dolegliwości typowe dla zatrucia alkoholem.

Czym jest kac? 

Potocznym określeniem „kac” nazywany jest stan, w którym organizm po spożyciu pewnej ilości alkoholu nie jest w stanie funkcjonować we właściwy sposób. Ile trzeba wypić, by narazić się na ten problem? Nie ma tu reguły. Pamiętaj, że taka przypadłość pojawić może się nawet po wypiciu kilku, słabych na pozór, drinków. Nie musisz się upijać, by następnego dnia walczyć z kacem. Dlaczego? 

Organizm kontra alkohol

Gdy wiesz już, co to kac, pora wyjaśnić, skąd bierze się ten problem. Mechanizm powstawania kaca jest dość prosty. Alkohol, który wypijasz podczas imprezy, trafia do wątroby i tam jest trawiony. Narząd ten przetwarza alkohol w kwas octowy oraz aldehyd octowy substancję będącą dla twojego organizmu większym obciążeniem, niż alkohol etylowy. 

A jak przebiega metabolizm etanolu? Jedynie kilka procent tej substancji wydalane jest z organizmu z moczem i przez drogi oddechowe. Reszta etanolu jest przez organizm metabolizowana. Gdzie? Głównie w wątrobie. Tam alkohol etylowy zmienia się w aldehyd octowy, który z kolei przybiera postać kwasu octowego. 

Aldehyd octowy – jakie dolegliwości może wywołać? 

Aldehyd octowy jest substancją toksyczną, odpowiedzialną za objawy kaca. To jego obecność w organizmie wywołuje ból żołądka i sprawia, że zwiększa się tętno. Zatruciu alkoholowemu towarzyszy jednocześnie uczucie ciepła, a to sprawia, że skacowane osoby często mają czerwoną twarz. 

Objawy kaca 

objawy kaca

Do najczęściej występujących objawów zatrucia alkoholowego należy zaliczyć:

  • złe samopoczucie;
  • odczucie zmęczenia;
  • większe niż naturalnie pragnienie;
  • problemy ze skupieniem oraz zaburzenia koncentracji;
  • wyższa niż zwykle wrażliwość na światło oraz hałas;
  • ból głowy i uczucie ciężkości w głowie;
  • obniżenie lub brak apetytu;
  • drgawki;
  • nudności i wymioty;
  • biegunka;
  • szybszy puls oraz podwyższone ciśnienie;
  • problemy ze snem.

Sposoby na kaca – zanim zaczniesz pić alkohol

sposoby na kaca zanim zaczniesz pic alkoholem

Istnieje kilka sposobów na zapobiegnięcie wystąpieniu kaca, jeszcze zanim rozpoczniesz picie alkoholu. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić przed wyjściem z domu. 

Wypoczynek i posiłek

Przed rozpoczęciem spożywania alkoholu pamiętaj, żeby się dobrze wyspać. Wypoczęty organizm to więcej siły i energii, a jednocześnie lepsza reakcja na alkohol. Jeśli wiesz, że wkrótce sięgniesz po drinki, zjedz solidny posiłek. Dzięki temu twój żołądek będzie lepiej zabezpieczony przed działaniem alkoholu. Jedzenie pomoże ci jednocześnie spowolnić proces wchłaniania się alkoholu, co w profilaktyce kaca ma ogromne znaczenie. 

Kwaśna zupa

Dobrą zasadą jest też przyrządzenie kwaśnej zupy na dzień przed imprezą. Na drugi dzień możesz zjeść ogórkową, żurek, barszcz czy kapuśniak. Takie Dania dostarczą twojemu organizmowi sporo witaminy C. Warto także wziąć witaminy w tabletkach. Jeśli jesteś osobą palącą, pomyśl o tym, aby ograniczyć papierosy. Dlaczego? Ponieważ nikotyna w znacznym stopniu wzmaga działanie alkoholu. Wiadomo, że dla palacza może to być trudne wyzwanie, jednak warto spróbować.

Sposoby na kaca – co robić w trakcie picia alkoholu?

Wiesz już, jak się przygotować do imprezy. Czas na kilka porad dotyczących postępowania podczas samego przyjęcia. Co możesz zrobić już spożywając alkohol, aby następnego dnia nie przeżywać koszmaru?

Nie mieszaj! 

To podstawowa zasada podczas picia alkoholu. Mieszanie różnych rodzajów trunków zazwyczaj prowadzi do najmniej przyjemnych skutków kaca. Zaczynasz imprezę od piwa? Pozostań przy nim. Wolisz wódkę? Trzymaj się drinków bazujących na tym alkoholu. 

Unikaj ciemnych alkoholi

Kolejną dobrą zasadą jest picie jasnych alkoholi, a unikanie ciemnych. Te oststnie dostarczają bowiem do organizmu jeszcze więcej zanieczyszczeń, tzw. kongenerów, które również wpływają na odczuwanie kaca.

Pamiętaj o przerwach

Ważne jest także to, aby robić sobie krótkie przerwy. Dzięki temu dasz organizmowi czas na wchłonięcie pitego alkoholu. Najlepsze będą dwudziestominutowe przerwy między kolejnymi drinkami. Zazwyczaj tyle czasu potrzebuje organizm, by wchłonąć jedną porcję trunku i przygotować się na przyjęcie następnej. 

Słomka? Lepiej z niej zrezygnuj! 

Choć sączenie drinka przez słomkę może być przyjemne, lepiej zrezygnuj z takiego dodatku. Dlaczego? Im prędzej przełkniesz kolejną porcję alkoholu, tym większa szansa na uniknięcie kaca. Pamiętaj też, że im dłużej napój z procentami pozostaje w ustach, tym szybciej możesz się upić. 

Jakich dodatków do drinków unikać? 

Kolejna zasada jest powszechnie znana, lecz także często ignorowana – nie powinno się pić alkoholu zmieszanego z napojami energetyzującymi. Takie połączenie to mieszanka, która ma fatalny wpływ zarówno na samopoczucie dzień po imprezie, jak i na pracę serca.

Unikaj też drinków z napojami gazowanymi. Dwutlenek węgla sprawia, że alkohol jest szybciej wchłaniany przez organizm, co nie jest problemem przy jednym koktajlu, jednak przy większej ich ilości może przyczynić się do nasilenia problemów z kacem. Czym możesz zastąpić colę lub toniki? Najlepiej sokami owocowymi. 

Bezcenne przekąski 

Pamiętaj także, aby coś jeść podczas samego picia alkoholu. Mogą to być przekąski typu chipsy, chrupki czy orzeszki. Jeśli organizujesz przyjęcie z napojami wyskokowymi, obowiązkowo podaj takie dodatki. W przerwach między toastami świetnie sprawdzą się też małe kanapki lub sałatki, którymi możesz umilić imprezę. 

Sposoby na kaca – co robić o poranku?

Jeszcze zanim położysz się spać, po powrocie z imprezy wypij przynajmniej pół litra wody i porcję witaminy C. Dzięki temu rano wstawanie z łóżka będzie łatwiejsze. Co możesz zrobić, gdy uda ci się już stanąć na nogi? Oto domowe sposoby na kaca, z których warto skorzystać. 

Leczenie kaca 

Poranne leczenie kaca rozpocznij od długiej, orzeźwiającej kąpieli. Najlepiej sprawdza naprzemienny prysznic z gorącą i zimną wodą. Dlaczego? Ponieważ taki zabieg rozbudza, a jednocześnie pozwala pozbyć się brudu i potu. Ich obecność sprawia, że skóra nie oddycha, a szkodliwe substancje są dłużej zatrzymywane w organizmie. 

Nie zapominaj także o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Co pić na kaca? Najlepiej dużo wody. Zjedz też solidne śniadanie, dzięki któremu nabierzesz sił. Dobrą metodą na kaca jest także wybranie się na spacer. Tlen bardzo poprawi twoje samopoczucie i złagodzi ból głowy, a ruch pobudzi cię do działania. Pamiętaj, że pewne dolegliwości (np. uczucie niepokoju, kłopoty z koncentracją i skupieniem się, rozdrażnienie) musisz cierpliwie przeczekać. Na te przypadłości nie pomogą nawet sprawdzone sposoby na kaca, choć stopniowa poprawa samopoczucia pozwoli złagodzić i te uciążliwości. 

Wsparcie z apteki, czyli elektrolity na kaca 

Co jest najlepsze na kaca? Wiele osób sądzi, że leki. Niestety, nawet w najlepszej aptece nie znajdziesz cudownego preparatu, dzięki któremu wszystkie objawy zatrucia alkoholowego miną. Środki farmakologiczne, które pojawiają się na rynku, mogą za to złagodzić kaca i sprawić, że mimo wszystko będziesz w stanie funkcjonować. Co znajduje się w takich preparatach? Przede wszystkim elektrolity, których zadaniem jest szybkie i skuteczne nawadnianie organizmu. W przypadku najczęstszego objawu kaca, czyli bólu głowy, dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po środek przeciwbólowy, np. ibuprofen czy aspiryna. 

Co jeść podczas kaca?

Choć objawom zatrucia alkoholowego może towarzyszyć mniejszy lub większy brak apetytu, musisz coś zjeść. Dobry posiłek postawi cię na nogi. Jakie potrawy sprawdzą się najlepiej? 

Jednym z najlepszych dań na kaca jest wspomniana już kwaśna zupa: ogórkowa, kapuśniak, żurek lub barszcz. Inne posiłki, które możesz zaaplikować na kaca, to jajka na miękko lub jajecznica. Tłusty rosół lub porcja tłustego mięsa to kolejne potrawy, które pomogą złagodzić objawy zatrucia alkoholowego. Nie zapominaj też o warzywach i owocach, szczególnie o tych, które zawierają sporo witaminy C. Owoce są jednocześnie świetnymi źródłami fruktozy i potasu – kolejnych składników odżywczych, dzięki którym objawy kaca nie będą aż tak dokuczliwe.

Co pić podczas kaca?

Kolejnym ze sposobów na walkę z kacem jest też spożywanie odpowiednich napojów. Jak już wspomniano, metabolizm alkoholu wiąże się z odwodnieniem organizmu oraz wypłukiwaniem z niego witamin i minerałów. Aby zatem pozbyć się przykrych dolegliwości, należy przede wszystkim dostarczyć organizmowi płynów. Jakich?

Błędne jest przekonanie, że najskuteczniejszy sposób na kaca to leczenie „klina klinem”. Jest to błędne koło. Odrzuć zatem myśl o zimnym piwie czy drinku, a wybierz ten napój, który faktycznie pomoże ci odzyskać dobrą formę. 

Pierwszy wybór to oczywiście woda mineralna niegazowana. Na kaca pomogą też napoje izotoniczne, woda kokosowa oraz sok pomidorowy. Dobrze sprawdzają się kwaśne soki owocowe oraz warzywne. Cennym wsparciem dla wymęczonego organizmu jest również cukier – możesz zatem napić się herbaty z cukrem lub miodem. Dobrze sprawdzi się też woda z cytryną, dzięki której oczyścisz organizm ze szkodliwych toksyn, a tym samym szybciej pozbędziesz się resztek alkoholu. 

Gdy już wiesz, co jest dobre na kaca, możesz spokojnie imprezować. Nie przesadzaj jednak z alkoholem. Zbyt częsty kontakt z wyskokowymi napojami nie jest korzystny dla twojej wątroby, której nawet najlepsze środki na kaca nie pomogą w procesie regeneracji.

Archiwum: październik 2021