Brandy to alkohol wytwarzany z wina gronowego. Jest uwielbiany przez prawdziwych smakoszy, choć jego intensywny smak z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Poznaj historię tego trunku, metody wytwarzania i kilka sprawdzonych przepisów na drinki!

Brandy to elegancki trunek, który zazwyczaj jest spożywany w ramach celebrowania ważnych okazji i wydarzeń. Czym wyróżnia się ten oryginalny alkohol? Jakie są metody produkcji brandy? Jakie są sposoby serwowania tego trunku? Czy przygotowanie drinków na jego bazie jest trudne? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu. 

Brandy – co to za trunek?

Co to jest brandy? Ile procent ma brandy? To trunek, którego minimalna zawartość alkoholu wynosi 36%. W Polsce popularnym określeniem, którego używa się zamiennie, jest wypalanka. Brandy wytwarzana jest z destylatów wina gronowego. W żadnym wypadku nie dopuszcza się stosowania dodatkowych aromatów. Można natomiast użyć karmelu, aby uzyskać wyjątkową, złotą barwę trunku. Jednak, aby uzyskać odpowiednią barwę bez zbędnych dodatków, leżakowanie powinno odbywać się dębowych beczkach. Wytyczne określające, jaki alkohol można nazwać brandy, są dosyć ogólne.

Rodzaje brandy

Jakie są rodzaje brandy? Na butelkach brandy możesz znaleźć różne oznaczenia, które mogą wskazywać na jakość tego trunku. Warto poznać kilka z nich:

  1. oznaczenie AC wskazuje na to, że dany trunek leżakował 2 lata w drewnianych beczkach;
  2. oznaczenie VS wskazuje, że jest to 3-gwiazdkowa brandy, która leżakowała minimum 3 lata w drewnianych beczkach; 
  3. oznaczenie XO to brandy Vieille Reserve leżakująca 6 lat lub Napoleon leżakująca 4 lata;
  4. Brandy Vintage to brandy przechowywana w beczce, aż do momentu zabutelkowania z etykietą z rocznikiem trunku;
  5. Hors D’age to brandy 10-letnia lub starsza. 

Brandy – historia trunku

Brandy pojawiła się w Europie już w średniowieczu za sprawą Maurów, którzy okupowali tereny Hiszpanii. W tamtym czasie z pewnością smakiem nie przypominała dzisiejszego trunku. Jej wyjątkowy aromat i smak zmieniał się wraz z ulepszaniem procesów destylacji. 

Brandy – jak powstaje?

Produkcja brandy to proces składający się z dwóch podstawowych etapów. Pierwszym jest destylacja białego wina, co ma na celu uzyskanie skondensowanego alkoholu. Kolejny etap to leżakowanie. Brandy jest cierpka i oleista, a leżakowanie jest konieczne do uzyskania pożądanego smaku i aromatu. 

Brandy – jak podawać ten alkohol?

Jeśli masz ochotę na spożywanie najlepszej brandy w czystej postaci, pamiętaj, aby trunek miał temperaturę pokojową. Brandy serwuje się w niskich szklankach lub specjalnych koniakówkach. Nalewa się zaledwie jedną czwartą szklanki. Pije się małymi łykami, aby delektować się wyjątkowym smakiem. Natomiast jeśli nie do końca pasuje ci intensywny smak brandy, możesz przygotować drinki z dodatkiem tego alkoholu. 

Jaka jest różnica między brandy a whisky?

Często osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z mocnymi alkoholami, nie potrafią odróżnić poszczególnych rodzajów trunków. Właśnie dlatego warto wyjaśnić, czym różni się whisky od brandy. Oczywiście różnią się od siebie smakiem i aromatem. Jednak podstawową różnicą jest baza, na której wytwarzany jest każdy z tych trunków. Whisky powstaje z destylatu zbożowego. Z kolei wytwarzanie brandy opiera się na destylacie winogronowym. Produkcja whisky i brandy przebiega w podobny sposób. 

Cena brandy

Jaka jest cena brandy? Minimalna kwota, którą trzeba zapłacić za ten trunek, to 50 złotych. Jednak lepsze rodzaje będą nieco droższe. 

Drinki z brandy

Jeśli nie jesteś miłośnikiem picia czystej brandy, możesz wybrać oryginalne drinki z tym trunkiem. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, które z pewnością przypadną ci do gustu. 

Jack Rose

W składzie tego drinka znajdziesz między innymi brandy, sok z cytryny i grenadynę. Przygotowanie tego drinka jest bardzo proste. Wystarczy, że wymieszasz wszystkie składniki w shakerze i przelejesz do kieliszka koktajlowego. Możesz udekorować go według własnego pomysłu. 

Stinger

Ten drink z kolei zawiera jedynie brandy i likier miętowy. Składniki wymieszaj w shakerze, przelej do szklanki wypełnionej lodem i gotowe. 

Brandy Old Fashioned

W składzie Old Fashioned powinny się znaleźć: brandy, woda sodowa, syrop cukrowy i angostura. Najpierw należy dokładnie wymieszać w szklance cukier z angosturą oraz wodą sodową. Potem dodaje się kostki lodu i brandy, a na końcu skórkę z pomarańczy. 

Brandy to alkohol, który ma swoich zwolenników na całym świecie. Można spożywać go w wersji klasycznej lub w postaci oryginalnych drinków. Jeśli planujesz przygotować przyjęcie dla znajomych, w twoim domowym barku nie powinno zabraknąć tego alkoholu! Spróbuj samodzielnie przygotować drinki z brandy, a z pewnością zobaczysz zachwyt w oczach przyjaciół!