Zwolnienie lekarskie a nadużycie alkoholu

Zwolnienie lekarskie spowodowane nadużyciem alkoholu – czy przysługuje? Na jakie objawy można dostać L4?

Jeśli alkohol jest pity z umiarem, nie ma prawie żadnych skutków ubocznych. Czasem jednak można stracić kontrolę i następnego dnia mieć kaca innego rodzaju problem ze zdrowiem. Co w takiej sytuacji zrobić i czy można iść na L4?

0.9/5 - (430 votes)

Nadmierne spożycie alkoholu może skutkować zarówno bólem głowy jak i mdłościami, ale także prowadzić do urazów mechanicznych. Będąc pod wpływem, można się przewrócić, skręcić nogę lub uszkodzić ciało na wiele innych sposobów. Jeśli skutki takich przygód są trwalsze, mogą utrudniać pójście do pracy. Rozwiązaniem może być zwolnienie lekarskie. Czy lekarz wystawi L4 na skutki nadużycia alkoholu? Sprawdź!

Dlaczego następnego dnia po imprezie ma się kaca?

Picie alkoholu nie zawsze skutkuje kacem. To stan występujący w przypadku nadmiernego spożycia. Zwykle pojawia się kilka godzin po zaprzestaniu, w sytuacji gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,8 do 1 promila. Wiele zależy od wieku, płci, masy oraz ilości spożytego w trakcie imprezy jedzenia. 

Główną przyczyną przykrych dolegliwości jest konieczność strawienia alkoholu, w dużej mierze w wątrobie. W tym procesie wytwarzają się liczne toksyny, które skutkują zaczerwienieniem twarzy, przyspieszoną akcją serca, a także nudnościami i bólami głowy. 

Czy lekarz może wystawić zwolnienie na skutki nadużycia alkoholu?

Łagodne dolegliwości spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu zwykle ustępują po kilku godzinach lub zażyciu tabletki przeciwbólowej dostępnej bez recepty. W niektórych sytuacjach konieczne jest jednak dłuższe pozostanie w domu. Jeśli impreza odbywała się w środku tygodnia, pójście do pracy może okazać się niemożliwe. 

Zwolnienie lekarskie online lub uzyskane stacjonarnie powala na niezbędny odpoczynek po spożyciu alkoholu, które przyniosło konsekwencje zdrowotne. Lekarz podczas badania musi dokładnie ustalić przyczynę niedyspozycji i poprawnie umieścić ją w dokumencie. 

Czym różni się zwolnienie lekarskie spowodowane chorobą od związanego z nadmiernym spożyciem alkoholu?

Zwolnienie lekarskie uzyskane przez negatywne skutki spożywania alkoholu jest odrębną kategorią. Choć nie każdy pracownik zdaje sobie z tego sprawę, lekarz ma obowiązek oznaczenia przyczyny niedyspozycji. 

W tym przypadku skutkuje to innym systemem naliczania świadczeń. Pracownik na L4 spowodowanym niedyspozycją po alkoholu przez pierwsze 5 dni nie pobiera wynagrodzenia. Jeśli jednak zwolnienie jest dłuższe, od szóstego dnia zwolnienia przysługuje standardowe 80%. Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim? Niezależnie od przyczyny okres ten ustalany jest indywidualnie. W skali roku może być to 182 dni.

Zwolnienie lekarskie przyznane ze względu na skutki nadużywania alkoholu nie musi oznaczać kaca, lecz w większości przypadków tak jest. 

Jak oznaczane jest L4 po alkoholu? Czy pracodawca wie, co było powodem zwolnienia?

Zwolnienie lekarskie spowodowane negatywnymi skutkami nadużywania alkoholu ma oznaczenie C. Dzięki temu zarówno pracodawca, jak i ZUS wiedzą, w jaki sposób należy wypłacić pracownikowi wynagrodzenie. 

W obrębie tego kodu występują nie tylko chwilowe zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania czy tzw. efekt toksyczny alkoholu. 

Skutkiem nadużywania alkoholu upoważniającym do wzięcia zwolnienia lekarskiego jest także marskość wątroby, choroba wrzodowa lub wiele innych schorzeń, np. krążeniowych. Jeśli lekarz określa ich przyczynę jako nadużywanie alkoholu, ma obowiązek oznaczyć zwolnienie kodem C. 

Czy zwolnienie na skutki nadużycia alkoholu jest powszechną potrzebą?

Dane udostępniane przez ZUS jasno świadczą, że zwolnienie w kodzie C jest wystawiane każdego roku kilka tysięcy razy. Większość tych zwolnień jest bardzo krótkich, poniżej 5 dni. Zazwyczaj takie zwolnienie otrzymują młodzi mężczyźni (ponad 75% zwolnień w kodzie C), znacznie rzadziej kobiety. Przyczyną zazwyczaj są zaburzenia zachowania. 

Jak domowymi sposobami radzić sobie z kacem?

Nie zawsze konieczne jest branie zwolnienia. Czasem pomogą chłodny prysznic, elektrolity i lekki posiłek. Warto zapobiegawczo dobrze nawadniać organizm także przed i w trakcie picia. Warto rozważyć również spacer i leki przeciwbólowe.

Archiwum: czerwiec 2022