bimber kalorie

Bimber – kalorie, charakterystyka

Czy warto pić bimber? Kalorie mogą odstraszyć, ale czy ten alkohol posiada inne warte uwagi składniki?

Ocena

Bimber to alkohol pędzony w domowych, amatorskich warunkach o bardzo wysokim stężeniu etanolu. Pomimo braku jakichkolwiek obostrzeń co do techniki jego wytwarzania, co może być niebezpieczne dla zdrowia, istnieje wielu amatorów tego trunku. Postanowiliśmy prześwietlić bimber. Kalorie, składniki odżywcze i metody produkcji to elementy, które wzięliśmy pod lupę!

Co to jest bimber?

Bimber jest wysokoprocentowym alkoholem produkowanym w domowych warunkach. Ludzie często pędzą go w piwnicach lub przydomowych szopach. Warto wiedzieć, że produkcja bimbru w Polsce jest nielegalna.

W Polsce bimber produkuje się z zacieru zbożowego, zacieru ziemniaczanego lub nastawy cukrowej. Często urozmaica się go owocami, najczęściej przydomowymi śliwkami, morelami lub winogronami. Czasami do produkcji bimbru wykorzystuje się zacier kukurydziany.

Bimber powstaje w procesie okresowej destylacji zacieru powstającego z fermentacji alkoholowej. Smak i zapach bimbru będą uzależnione od produktów, z jakich został zrobiony.

Po pierwszej destylacji trunek może mieć od 30% do 90% stężenia alkoholu. Jego zapach jest ostry, a smak nieprzyjemny, dlatego bimber oczyszcza się mechanicznie i uszlachetnia owocami. Alkohol im dłużej leżakuje, tym jest smaczniejszy. Finalnie bimbry mają około 50%-70% alkoholu.

Bimber – kalorie i składniki odżywcze

W 100 mililitrach bimbru znajduje się około 294 kalorii. Oznacza to, że szklanka bimbru dostarcza tyle samo energii, co tabliczka czekolady. Aby spalić taką ilość kalorii, należałoby biegać lub jeździć na rowerze pedałując nieprzerwanie przez co najmniej godzinę.

Ponadto warto wiedzieć, że bimber należy do grupy alkoholi wysokoprocentowych, a te charakteryzują się niską zawartością składników odżywczych. Bimber zawiera jedynie około 1 mg sodu i 2 mg potasu na 100 mililitrów.

Podsumowując, pędzenie bimbru w Polsce jest nielegalne. Pomimo to Polacy bardzo chętnie podejmują się produkcji amatorskiego alkoholu. Bimber posiada sporo kalorii. Aby spalić 100 mililitrów trunku, należałoby biegać nieprzerwanie przez pół godziny.

Archiwum: sierpień 2023