Jak szybko schłodzić napoje na biwaku? 5 skutecznych sposobów

Latem niektórzy z nas uwielbiają biwakować. Podczas wyjazdu na łono natury z pewnością przyda się lodówka turystyczna. Zimna woda czy sok może dać sporo ulgi w trakcie upałów. Jednak co zrobić, gdy nie masz ze sobą lodówki turystycznej? Jak szybko schłodzić piwo, napój czy wodę na biwaku? Już teraz poznaj na to naszych pięć sposobów!

5/5 - (1 vote)

Nie tylko latem powinieneś pić dużo wody

 

Wiele osób wie, jak ważne jest codzienne nawadnianie organizmu. Należy to robić prawidłowo i pić wodę regularnie nie tylko podczas upałów. Jednak latem szczególnie trzeba o tym pamiętać, żeby nie narażać w żaden sposób swojego organizmu na odwodnienie.

Warto wiedzieć, że ciało każdego dnia zużywa bardzo dużo wody. Dlatego należy codziennie ją uzupełniać. Kobiety powinny pić około dwóch litrów dziennie, zaś w przypadku mężczyzn ta wartość wynosi około dwóch i pół litra. Wszystko zależy od wagi danej osoby. Im jest ona wyższa, tym więcej organizm potrzebuje wody każdego dnia.

Jeżeli przebywasz w domu, bardzo przyda Ci się mała lodówka na napoje. Dzięki niej łatwo i szybko uzyskasz dostęp do zimnego soku, wody czy piwa. A gdy wybierasz się na biwak, koniecznie zabierz ze sobą lodówkę turystyczną. Co zrobić jednak, gdy jej akurat nie masz przy sobie? Poznaj na to naszych pięć skutecznych sposobów!

Ręcznik, woda i wiatr

Metoda, którą za chwilę opiszemy, znana jest od lat wśród żołnierzy, którzy przebywają w trudnych, pustynnych warunkach. Aby szybko schłodzić napój, wystarczy owinąć wokół butelki zmoczony materiałowy ręcznik, a następnie całość włożyć do wody. Na koniec trzeba ustawić napój w wietrznym, zacienionym miejscu. To wszystko da szybki efekt schłodzenia go. Wtedy za jakiś czas będziesz mógł cieszyć się zimnym piwem czy colą.

Zimna woda w rzece czy w jeziorze

Wiele biwaków organizuje się nieopodal rzek, jezior czy innych zbiorników wodnych. To doskonała okazja do tego, aby wykorzystać wodę do schłodzenia swoich napojów. Najlepiej będzie, jak zrobisz to od razu po przyjeździe. Z tą metodą będziesz potrzebował nieco więcej czasu na schłodzenie swoich napojów niż w przypadku tej z użyciem ręcznika, wody oraz wiatru. Wystarczy, że włożysz butelki czy puszki do wody. Warto zrobić to w dodatkowo obciążonej reklamówce, ponieważ będziesz miał wtedy gwarancję, że Twoje napoje nigdzie nie odpłyną.

Woda z solą schłodzi butelki szybciej

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak bardzo sól pomaga w chłodzeniu różnych napojów. Gdy masz ją pod ręką, wystarczy, że wsypiesz jej parę łyżeczek do pojemnika z wodą. Następnie umieść w nim swoje butelki lub puszki z napojami. Gdy poczekasz parę minut, już odczujesz stopniowe działanie chłodzące wody z solą. Ten sposób należy do jednych z szybszych metod na uzyskanie zimnych napojów.

Zakop swoje butelki w ziemi

Jak jeszcze można schłodzić piwo czy colę? Najprościej jest zakopać je w ziemi. Wystarczy, że wykopiesz nieduży dołek w zacienionym miejscu i zasypiesz napoje. Po kilku godzinach powinny być już znacznie chłodniejsze. Im głębszy będzie wykopany dołek, tym niższą temperaturę napojów uzyskasz. Możesz dodatkowo polewać ziemię wodą, co znacznie przyśpieszy proces chłodzenia puszek lub butelek.

Wykorzystaj stare gazety

Obecnie trudniej jest znaleźć papierowe gazety. Jeżeli jednak masz je pod ręką, możesz wykorzystać je do schłodzenia swoich napojów. Wystarczy, że podrzesz gazety na kawałki, namoczysz je w wodzie, a następnie szczelnie okleisz nimi napoje. Nie zapomnij, aby postawić swoje butelki w zacienionym miejscu. Najlepszy efekt uzyskasz podczas działania silnego wiatru.

Latem odpowiednie nawodnienie organizmu jest szczególnie ważne. Nie zapominaj o tym także podczas urlopu. Najlepsza do tego jest schłodzona woda i właśnie jej radzimy Ci pić zdecydowanie najwięcej.

Archiwum: lipiec 2022