shaker do drinków

Bez niego ani rusz. Jak wybrać shaker do drinków?

Jest urządzeniem uniwersalnym, prostym w obsłudze i niezwykle praktycznym. Dobry shaker do drinków pomoże ci w dokładnym łączeniu wszystkich składników koktajli, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu i osiągniesz lepsze efekty. Na jakie shakery warto postawić?

Ocena

Idealny shaker będzie ci służył przez wiele lat. Jeśli chcesz cieszyć się takim wsparciem, postaw na urządzenie możliwie jak najlepiej dopasowane do twoich potrzeb. Wybór jest szeroki. Jakie urządzenia znajdziesz na sklepowych półkach? Jaki shaker do drinków będzie dla ciebie najlepszy? 

Jaki shaker barmański wybrać?

Shaker to urządzenie stworzone z myślą o dokładnym połączeniu ze sobą poszczególnych składników drinków lub koktajli. Jakie typy shakerów znajdziesz w sklepie? 

shaker jaki wybrać

Shaker bostoński (amerykański) 

Boston shaker to najpopularniejszy sprzęt barmański na świecie. Składa się on z metalowego pojemnika oraz szklanicy, zwykle wykonanej ze szkła. Do takiego urządzenia możesz dopasować sitko, które jest niezbędne podczas pracy przy niektórych drinkach. Wielką zaletą takiego shakera jest duża pojemność oraz prosta obsługa. Wystarczy, że umieścisz wszystkie składniki w pojemniku, nakryjesz go szklanicą i energicznie wstrząśniesz. Ostatnim krokiem, jaki musisz wykonać, jest przelanie drinka do kieliszków.

Shaker francuski

Francuski shaker do drinków to urządzenie, które składa się z:

  • pojemnika o pojemności od 0,25 do 0,7 litra,
  • pokrywki,
  • zewnętrznego sitka. 

Praca z takim shakerem jest bardzo prosta. Wystarczy umieścić w pojemniku składniki, nakryć pokrywką i energicznie potrząsnąć. Po połączeniu płynów wystarczy je przelać do kieliszków, korzystając przy tym z sitka. 

Shaker brazylijski

Trzeci typ shakera do drinków składa się z:

  • metalowego pojemnika,
  • umocowanego na stałe sitka,
  • pokrywy.

Wielką zaletą tego urządzenia jest to, że płyny można tu mieszać zarówno poprzez wstrząsanie, jak i za pomocą łyżki barowej.

Shaker Tin Tin

Shaker Tin Tin jest propozycją dla bardziej zaawansowanych barmanów, którzy cenią sobie praktyczne rozwiązania. Urządzenie to składa się z pojemnego kubka i szklanicy barmańskiej. Shaker taki wykonany jest ze stali nierdzewnej, dzięki czemu można przez dłuższy czas utrzymać odpowiednią temperaturę płynów. 

Shaker elektryczny

Jeśli chcesz sobie maksymalnie ułatwić pracę przy drinkach, możesz postawić na shaker elektryczny. Jest on wprawdzie droższy od wymienionych powyżej shakerów, może się jednak okazać cennym wsparciem. Urządzenie zasilane bateriami pozwala na precyzyjne i szybkie łączenie ze sobą płynów, co w wielu przypadkach okazuje się wielką zaletą. Jeżeli często organizujesz przyjęcia z drinkami, taki efektowny shaker przyda ci się z pewnością.

Metal czy szkło? 

shaker-metal czy szkło

Shakery mogą różnić się też materiałem, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejsze rozwiązania to szkło oraz metal. W przypadku shakera bostońskiego te dwa materiały bardzo często łączą się ze sobą. Możesz jednak wybrać shaker metalowy, w całości wykonany z nierdzewnej stali lub shaker szklany, który świetnie sprawdza się podczas przyrządzania koktajli. 

Jak korzystać z shakera do drinków?

Shaker barmański jest prostym narzędziem, a jego obsługa nie jest zbyt skomplikowana. Warto jednak pamiętać o kilku prostych zasadach.

Jak korzystać z shakera?

Potrząsanie shakerem wydaje się prostym zadaniem, warto jednak poznać profesjonalną technikę. Jeśli chcesz osiągnąć dobre efekty, podnieś shaker na wysokość prawego ucha. Prawą ręką podtrzymuj górną część urządzenia, lewą jego dno. Aby dokładnie połączyć znajdujące się w nim płyny, wykonuj energiczne ruchy do przodu i do tyłu. To najmniej widowiskowy, a jednocześnie najskuteczniejszy sposób korzystania ze shakera. 

Shaker do drinków – co można w nim mieszać? 

Teoretycznie wszystko, ale… Shaker zdecydowanie nie nadaje się do mieszania napojów gazowanych, jest też zbędny wtedy, gdy chcesz połączyć ze sobą dwa lub trzy gatunki alkoholu o podobnej konsystencji. Urządzenie to stanie się jednak niezwykle ważne w chwili, gdy musisz połączyć alkohol z likierem, jajkiem, mlekiem czy sokiem owocowym.

Jakie drinki przygotujesz z shakerem?

shaker drinki

Wiele popularnych koktajli wymaga użycia shakera do drinków. Wśród klasyków barmańskich, które ciężko przygotować bez tego urządzenia, znajdują się takie drinki, jak: 

Shaker do drinków możesz też wykorzystać do tworzenia bezalkoholowych koktajli oraz takich deserowych napojów jak mrożona kawa. I tu dokładne połączenie składników jest ważną sprawą, a popularne urządzenie barmańskie znacznie ułatwi ci wykonanie tego zadania. 

Gdzie kupić shaker do drinków?

Nie brak sklepów stacjonarnych i internetowych, które specjalizują się w akcesoriach barmańskich. W takich miejscach znajdziesz nie tylko shakery, ale i całe zestawy przyborów pomocnych w trakcie pracy nad drinkami. Możesz też zajrzeć do sklepów z wyposażeniem dla lokali gastronomicznym, w którym znajdziesz profesjonalne shakery do drinków.

Jeśli wybierzesz dla siebie najlepszy shaker, praca nad drinkami i koktajlami będzie ci sprawiać więcej radości, a gotowe drinki będą się jeszcze lepiej prezentowały. To urządzenie, w które warto zainwestować, szczególnie jeśli często organizujesz przyjęcia.

Archiwum: kwiecień 2021