bidon czy shaker

Bidon czy shaker – co wybrać?

Zarówno bidon, jak i shaker idealnie sprawdzą się na trening. Wiele osób korzysta jednocześnie z obu rozwiązań, ponieważ każdy z nich pełni inną funkcję. Które akcesorium najlepiej wybrać?

Ocena

Korzystanie z akcesoriów umożliwiających zabieranie ze sobą napojów jest obecnie coraz popularniejsze z uwagi na rosnący w siłę trend zero-waste. Wybór jednorazowych opakowań czy butelek jest w złym tonie. Lepiej wyposażyć się w wielorazowe rozwiązanie. Najlepiej wszechstronne – im więcej zastosowań, tym lepiej. Zarówno bidon, jak i również shaker stanowią przykład takich akcesoriów. W naszym artykule poznasz wady i zalety obu rozwiązań.

Bidon – czy warto w niego zainwestować?

Zacznijmy od bidonu, stanowiącego przykład popularnego akcesorium wielorazowego do przechowywania płynów. W bidonie możesz przechowywać zarówno wodę, jak i soki, kawę, herbatę czy smoothies. Jakie są jego największe zalety?

  • Szczelne zamknięcie – bidon wyposażony jest w mechanizm, dzięki któremu nawet kropelka płynu nie wydostanie się na zewnątrz.
  • Dzióbek – wykończenie bidonu w kształcie dzióbka jest bardzo praktyczne, ułatwiając picie i zapobiegając rozlewaniu się płynu dookoła. Dzięki takiemu wykończeniu sprawdzi się on również u dzieci.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze bidonu?

Wybierając bidon, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na materiał, z którego go wykonano. Najczęściej jest to aluminium lub plastik. Oba materiały charakteryzują się lekkością. Aluminium jest jednak zdecydowanie trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Kolejnym istotnym aspektem jest pojemność. W ofercie Decathlona można na przykład znaleźć bardzo szeroki jej przekrój – od minibidonów liczących sobie zaledwie 250 ml po duże, dwulitrowe modele, idealne na intensywny trening rowerowy czy inne rodzaje cardio. Dzięki temu łatwo dobrać rozmiar idealnie dopasowany do swoich potrzeb.

Jeśli zależy ci na maksymalnej czystości wody, warto wybrać bidony wyposażone w filtry. Często stosowany w takich butelkach filtr węglowy usuwa z płynu wszelkie zanieczyszczenia, w tym drobnoustroje czy zarodniki grzybów. Dzięki niemu możesz cieszyć się krystaliczną czystością wody podczas treningu. Bidon to najlepsze akcesorium do przechowywania wody czy innych płynów. W przypadku płynnych dań o gęstszej konsystencji lepiej sprawdzi się natomiast inne akcesorium – shaker.

Shaker – dlaczego warto go wybrać?

Shaker zazwyczaj nie przychodzi nam na myśl jako pierwszy, gdy mowa o wielorazowych butelkach. W oryginale jest to akcesorium stworzone z myślą o barowym wykorzystaniu, niezbędne do wykonywania wielu koktajli. Powstała jednak również wersja dla sportowców, którzy często spożywają posiłki w formie płynnej czy różnego rodzaju odżywki. W shakerze można łatwo rozrobić ulubiony specyfik, doprowadzając go do pożądanej konsystencji. Uzupełnianie i kontrola kalorii oraz poszczególnych składników odżywczych – w szczególności białka – jest bardzo ważna przy intensywnych treningach. Dzięki shakerowi możesz zabrać je ze sobą na siłownię czy do parku na outdoorowy trening.

Dlaczego warto wykorzystać shaker? Rozwiązanie to sprawdzi się nie tylko u sportowców, ale również u każdego, kto lubi eksperymentować z nowymi smakami i przygotowywać różne koktajle. Niekoniecznie na bazie alkoholu, w shakerze dla sportowców można zrobić orzeźwiające drinki bezalkoholowe. Możesz przygotować w nim również koktajle alkoholowe, jak choćby słynne vodka martini.

Na co zwrócić uwagę, wybierając shaker?

Przy doborze shakerów, podobnie jak w przypadku bidonów, warto zwrócić uwagę na materiał wykonania oraz pojemność. Najlepiej zdecydować się na shakery aluminiowe, które są lekkie, a jednocześnie trwałe. Innym ważnym kryterium jest zamknięcie. Dla maksymalnej szczelności zdecyduj się na shaker zakończony korkiem oraz zatyczką. Dzięki temu ze środka nie wydostanie się ani kropla! Wybierając shaker, warto zwrócić uwagę również na właściwości termoizolacyjne. Na rynku znajdziesz modele, które działają jak termos, zapobiegając nagrzewaniu bądź ochładzaniu się odżywki. W ten sposób będzie ona jeszcze smaczniejsza!

Archiwum: sierpień 2021