zielone piwo

Zielone piwo – jak zrobić piwo na dzień św. Patryka?

Zielone piwo kojarzy się przede wszystkim z Irlandią i dniem św. Patryka – to święto tego wyspiarskiego kraju. Podpowiadamy, czym w rzeczywistości jest tzw. zielone piwo oraz jak zrobić samemu piwo w kolorze zielonym.

Warto zaznaczyć, że zielone piwo nie jest typowym trunkiem irlandzkim. Oczywiście, możesz tam znaleźć zielone piwo irlandzkie. Gdzie kupić ten trunek? Znajdziesz go w regionach chętnie odwiedzanych przez turystów. Będzie też na pewno do zdobycia w dzień św. Patryka. Jednak jest to wynalazek zdecydowanie komercyjny – dla Irlandczyków tradycją tego popularnego święta jest dzban św. Patryka, czyli litr whiskey lub ewentualnie tradycyjny stout. Popularne zielone piwo jest więc swego rodzaju chwytem marketingowym. Jeśli jednak chcesz go spróbować, możesz przyrządzić je samodzielnie. Już teraz przedstawiamy przepis!

Jak samemu zrobić irlandzkie zielone piwo?

jak samemu zrobić irlandzkie zielone piwo

Jak samodzielnie przyrządzić zielone piwo irlandzkie na obchody dnia św. Patryka albo inną okazję? Przygotowanie takiego trunku jest bardzo proste i szybkie. Na początek powinieneś jednak przypomnieć sobie lekcje plastyki ze szkoły – a właściwie zasady łączenia kolorów – aby uzyskać kolor zielony, należy połączyć kolory żółty i niebieski. Do przygotowania piwa irlandzkiego nie używa się barwnika zielonego, lecz niebieskiego.

Składniki, jakich będziesz potrzebować do przygotowania, piwa zielonego na irlandzki dzień św. Patryka, to:

  • tradycyjne piwo w korze żółtym – im jaśniejsze piwo, tym więcej możliwości mieszania barw i uzyskania wyrazistego zielonego koloru;
  • niebieski barwnik – może to być syrop w kolorze niebieskim lub niebieski likier, np. Blue Curacao.

Zielone piwo – jak zrobić?

  1. Składniki musisz ostrożnie wymieszać. 
  2. Najpierw wlej delikatnie do szklanki jasne piwo. Następnie nalewaj powoli niebieski syrop lub likier Blue Curacao, aż do momentu, gdy uzyskasz oczekiwany zielony kolor. Syrop sprawi, że kompozycja będzie słodsza, natomiast likier spowoduje, że zielone piwo uzyska większą moc. 
  3. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ilością niebieskiego likieru – zbyt dużo alkoholu w twoim zielonym piwie irlandzkim może sprawić, że przedwcześnie zakończysz biesiadę! Wszystko z umiarem i zdrowym rozsądkiem!

Co to właściwie jest piwo zielone?

co to właściwie jest piwo zielone

W piwowarstwie określenie „zielone piwo” może mieć różne znaczenia. Zielonym piwem można nazwać:

  • piwo młode – w piwowarstwie jako zielone piwo nazywa się w pierwszej kolejności młode piwo, czyli takie które, fermentuje. Określenie to, podobnie jak w przypadku owoców, oznacza, że takie piwo potrzebuje jeszcze czasu na to, żeby uzyskać oczekiwany smak oraz aromat i dojrzeć. W tym przypadku nazwa „zielone piwo” nie ma zatem żadnego związku z barwą trunku, jest nazwą zwyczajową;
  • piwo, które wykonane jest ze świeżego chmielu prosto z krzaka – to także nawiązanie do botanicznego czy rolniczego nazewnictwa. Warto tu wspomnieć, że owoce chmielu szybko ulegają starzeniu, a zazwyczaj do produkcji piwa wykorzystuje się szyszki chmielu, które są suszone, a często także poddawane dalszej obróbce. Takie zielone piwo jest wytwarzane z zielonych szyszek chmielu. Browary robią je zaraz po zbiorze chmielu, czyli pod koniec lata. To piwo jest też często wytwarzane przez domowych piwowarów. Może mieć delikatnie zielonkawy odcień, a często ma też charakterystyczny, lekko trawiasty posmak;
  • piwo barwione na kolor zielony – ostatnim z trunków, które jest określane mianem piwa zielonego, jest zwykłe piwo, które barwi się na kolor zielony przy użyciu barwników. Jednak w tym przypadku nazwa „zielone piwo” nie jest stosowana w piwowarstwie, lecz jest nazwą komercyjną, marketingową. To takie piwo określa się jako zielone piwo irlandzkie i właśnie ten trunek podaje się w pubach na całym świecie w dzień św. Patryka.

Tradycje irlandzkiego święta – o dniu św. Patryka

tradycje irlandzkiego święta o dniu św patryka

17 marca każdego roku jest obchodzony dzień św. Patryka. To nieodłączna część irlandzkiej tradycji. Św. Patryk jest patronem Irlandii (ale również Nigerii). Data tego święta jest nieprzypadkowa, ponieważ właśnie 17 marca zmarł narodowy patron Irlandii, biskup i apostoł – święty Patryk. W Irlandii, ten dzień jest wolny od pracy, podobnie jak w należącej do Zjednoczonego Królestwa Irlandii Północnej oraz w leżącej w Kanadzie Nowej Fundlandii i na Labradorze, a także na wyspie Montserrat. Dzień św. Patryka jest także uroczystością popularną w Wielkiej Brytanii i w wielu miejscach Stanów Zjednoczonych oraz wszędzie tam, gdzie mieszkają osoby o irlandzkich korzeniach. Za względu na swój luźny charakter, dobrą zabawę i towarzyszące mu wydarzenia, dzień św. Patryka zyskuje także popularność w innych częściach świata – w tym w Polsce.

Dlaczego piwo irlandzkie jest zielone?

Ale wróćmy do sedna – do zielonego piwa. Jak już wspomnieliśmy, w dzień tego narodowego święta Irlandczyków wszystko w miejscach, gdzie oni mieszkają, przybiera zieloną barwę. Wyspiarze balują w knajpach, pubach i barach. Odbywają się też liczne uroczystości na ulicach – parady, festyny, korowody. Te uroczystości uliczne są szczególnie popularne w USA, podczas których wszystko dookoła zabarwia się na zielono. Stąd też najprawdopodobniej wzięła się tradycja zielonego piwa. Za ten mit irlandzkiego zielonego piwa odpowiadają Amerykanie. Irlandczycy lubują się w piwie, lecz w tradycjach stricte irlandzkich takiego piwa w dzień św. Patryka się nie pije. 

Nie tylko zielone piwo. Irlandzkie trunki

W swoje narodowe święto Irlandczycy są skłonni do raczenia się dzbanem św. Patryka, czyli litrem whiskey, która również jest tradycyjnym trunkiem mieszkańców Irlandii. Innym tradycyjnym napojem alkoholowym Irlandczyków w ten dzień jest stout. To trunek będący ciemnym piwem górnej fermentacji. Jest to rodzaj ale. Według niektórych piwo to pochodzi bezpośrednio od porteru, natomiast według innych oba te określenia są tożsame. Stout to piwo, które wytwarza się z mocno prażonego słodu jęczmiennego. Jego smak ma charakterystyczną mocną goryczkę, która jest związana z dużą zawartością chmielu. Do najlepszych i najpopularniejszych przedstawicieli stouta należy zaliczyć Guinnessa i Murphy’s Irish Stout.Zielone piwo na dzień św. Patryka jest więc tradycją stosunkowo nową, która narodziła się w Stanach Zjednoczonych jako kolejny sposób barwienia wszystkiego na kolor zielony. Jednak ta tradycja szybko rozlała się na cały świat i współcześnie w Polsce zielone piwo jest mocno związane z tym narodowym świętem Irlandii. Takie piwo możesz kupić w sklepie, np. w hipermarkecie. Warto jednak skorzystać z podanego przez nas przepisu i zrobić je samemu na bazie piwa o typowym żółtym kolorze. Zielone piwo na pewno przyciągnie uwagę tych, przy których będziesz je pić. Smacznego!

5/5 - (1 vote)

 

Archiwum: sierpień 2021