nalewka z geranium

Nalewka z geranium, czyli jak zamienić roślinę doniczkową w zdrowotny alkohol?

Nalewka z geranium to domowy trunek, który przyrządzany jest na bazie tzw. pelargonii pachnącej. Cechuje go wiele właściwości prozdrowotnych, dlatego warto przetestować go na własnej skórze.

Geranium to nic innego jak roślina doniczkowa, która jakiś czas temu była niezwykle popularna. W późniejszym czasie została zapomniana, jednak od kilku lat powoli wraca do łask. Mimo tego, że jej wygląd nie zachwyca, to działanie sprawia, że niejedna osoba uprawia ją w swoim własnym domu. Pozwala na przygotowanie wielu leczniczych środków, a nalewka z geranium to właśnie jeden z nich. 

Historia geranium – kto odkrył właściwości tej rośliny?

Geranium jeszcze do XIX wieku nie było znane w Europie jako lecznicza roślina. Ówcześnie jeden z angielskich oficerów borykał się z gruźlicą. Jego lekarz nie był w stanie mu pomóc, jednak z uwagi na korzystny klimat, zalecił mu wyjazd do Południowej Afryki. Kiedy dotarł na Czarny Ląd, a konkretniej do Lesotho, spotkał tam miejscowego znachora, który zaczął kurację z użyciem wywaru z korzenia geranium. Tamtejszy naród już od dłuższego czasu wykorzystywał tę roślinę w postaci naparu do leczenia dróg oddechowych. Pelargonia pachnąca zupełnie wyleczyła oficera. Po powrocie na Stary Kontynent Anglik zachwalał anginkę, dzięki czemu w ciągu kilku lat zyskała ona ogromną popularność. Dzisiaj stosowana jest bezpośrednio albo trunek, jakim jest nalewka z geranium.

Jak wygląda uprawa geranium?

Mimo tego, że nalewka z geranium może być przygotowana na bazie zakupionej rośliny, to jej uprawa jest na tyle łatwa, że warto, abyś zasadził ją w swoim własnym domu. Kwiatek anginka naprawdę dobrze znosi suszę, a jego podlewanie powinno odbywać się od dołu. Taka metoda sprawi, że podłoże będzie miało okazję dobrze wyschnąć, zanim podlejesz geranium po raz kolejny. Pamiętaj, aby w czasie zimy nieco zmniejszyć ilość wody zapewnianej roślinie. Pelargonia pachnąca lubi wiele słońca, dlatego umieść ją niedaleko okna. Jeśli jednak zdecydujesz się na jej posadzenie w ogrodzie, będzie potrzebowała wyłącznie kilku godzin nasłonecznienia. Pamiętaj, że anginka nie potrzebuje zbyt dużo nawozu, zasil ją co około 2 tygodnie. Uprawa jest prosta, a domowa roślina z pewnością przyda ci się nie tylko do alkoholu, jakim jest nalewka z geranium, a także wielu innych celów.

Geranium – jak wygląda poprawna pielęgnacja pelargonii pachnącej?

Geranium możesz zasadzić w doniczce oraz pozostawić przez cały rok na parapecie lub w innym słonecznym miejscu. Jeśli chodzi o temperaturę, roślina nie stawia zbyt wygórowanych oczekiwań. Warto jednak, abyś zwrócił uwagę na to, by znajdowała się w przedziale od 16 do 25°C. Jeśli umieścisz anginkę na południowym oknie, zastosuj tiulową firanę. Dzięki niej możliwe będzie ochronienie kwiatu przed zbyt silnym słońcem. 

Nalewka z geranium – jak wpłynie na twoje zdrowie?

W korzeniach i liściach geranium zawarte są takie związki, m.in garbniki, flawonoidy, kumaryna, kwasy organiczne czy olejki eteryczne. Właśnie dlatego stosuje się je do leczenia ran i pielęgnacji skóry. Idealnie nadaje się jako okład na bolące stawy. Nalewka z geranium dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym okazuje się bardzo pomocna w czasie leczenia przeziębień. Charakteryzuje się działaniem wykrztuśnym, a także pomaga w zwalczaniu zapalenia oskrzeli. Na tym jednak nie koniec, ponieważ alkohol nie tylko obniża ciśnienie krwi, ale też pomaga w zapaleniu jelit oraz biegunce. Nalewka z geranium na zatoki działa równie dobrze, dlatego jeśli masz z nimi problem, powinieneś spróbować ją przygotować. 

nalewka z geranium - jak wpłynie na twoje zdrowie

Nalewka z geranium – jak zrobić zdrowotny trunek?

Składniki:

  • 1 l wódki;
  • 2 duże garści świeżych liści z geranium.

Przygotowanie:

  1. Posiekaj listki roślin, włóż je do słoika i zalej wódką.
  2. Zakręć naczynie i odstaw w ciemne miejsce na około miesiąc.
  3. Po 30 dniach przefiltruj swoją nalewkę z anginki.
  4. Nalewka jest gotowa, pamiętaj aby przechowywać alkohol w ciemnym miejscu.

W przypadku, gdy każdego dnia będziesz dodawał kilka kropel nalewki do herbaty, będzie miała ona działanie wzmacniająco oraz obniży ciśnienie krwi. Z kolei dzięki smarowaniu stawów czy stłuczeń możesz pozbyć się bólu.

nalewka z geranium -  jak zrobić zdrowotny trunek
Ocena
Archiwum: sierpień 2023