Inwestowanie w alkohol – czy warto kolekcjonować alkohol?

Inwestycja w alkohole staje się coraz popularniejsza. Napoje alkoholowe po latach mogą naprawdę zyskać na wartości. Są one też odporne na wahania rynków. Zanim jednak ulokujesz swoje pieniądze w napojach procentowych, warto poznać kilka zasad rządzących tym światem.

5/5 - (2 votes)

Różnego rodzaju alkohole nie są pierwszą rzeczą, jaka przychodzi do głowy, gdy inwestor szuka obiektu inwestycji. Okazuje się jednak, że na niektórych napojach alkoholowych, szczególnie tych wysokoprocentowych, można naprawdę nieźle zarobić. Inwestować należy jednak umiejętnie.

W jaki alkohol warto zainwestować?

Alkohol może być dobrą inwestycją dla osób, które szukają alternatyw dla funduszy inwestycyjnych lub lokat bankowych. Szlachetne trunki mogą służyć dywersyfikacji portfela. W alkohol należy inwestować jedynie wolne środki. W jakie alkohole warto zainwestować?

Inwestycje w wino

Wino inwestycyjne to takie, którego wartość po 5 latach od produkcji ma potencjał wzrostowy. Wśród warunków, które spełniać musi wino, aby jego cena w przyszłości poszła w górę, są:

  • poziom kwasowości;
  • zawartość alkoholu;
  • zawartość garbników;
  • smak.

Wino inwestycyjne powinno osiągać maksymalną dojrzałość w wieku od 10 do 25 lat. Aby mieć pewność, że kupione wino osiągnie w przyszłości wysoką cenę, warto sprawdzić historię wzrostu cen jego poprzednich roczników. Dla początkujących inwestorów poleca się trunki z najbardziej znanych winiarskich regionów, czyli Bordeaux, Burgundia lub Toskania. Zanim kupisz wino, musisz sprawdzić, czy pochodzi ono z renomowanej winnicy.

Na czym polega inwestowanie w wino? Jest to w pewnym stopniu kolekcjonerstwo, z tą jednak różnicą, że wino w końcu zostanie wypite. Po kupieniu butelki wina należy przechowywać je przez dłuższy czas w odpowiednich warunkach, by potem sprzedać za wyższą cenę.

Wino można kupić na rynku pierwotnym jeszcze kilka lat przed jego rozlaniem do butelek, jednak jest to dosyć ryzykowne, bo kupujący nie ma pewności, czy alkohol osiągnie odpowiednio wysoką jakość. Drugim sposobem jest zakup wina, które zostało już sklasyfikowane i ocenione, w skrzyniach. Jest to znacznie pewniejsza inwestycja.

Inwestycja w whisky

Lokowanie pieniędzy w whisky bardzo przypomina inwestowanie w wino. Zaleca się kupowanie wersji single malt, bo to ich ceny mają największy potencjał wzrostowy. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa. Dużo zależy też od zasobności portfela. Jeżeli twoje środki są bardzo duże i nastawiasz się na zysk dopiero za kilka lat, to bez problemu możesz zainwestować właśnie w whisky. Zwykle jednak decyzję o ulokowaniu pieniędzy w whisky podejmują jedynie jej znawcy i wielcy miłośnicy. Powodem tego jest dosyć wysoki próg wejścia w świat tego alkoholu.

Wybór odpowiedniego celu inwestycji wymaga sporo doświadczenia. Konieczna jest dobra znajomość rynku, bo wybór odpowiedniej destylarni ma bardzo duże znaczenie.

Szczególnie poleca się zakup wersji limitowanych, bo po kilku latach mogą one osiągnąć zawrotne kwoty.

Inwestowanie w piwo

Wiele osób może to zdziwić, ale piwo również może być dobrym obiektem inwestycji. Zaleca się jednak lokowanie pieniędzy w trunkach z renomowanych browarów o długiej tradycji oraz w małych browarach regionalnych i kraftowych z dużym potencjałem. Najwięcej zyskać można na piwach wysokoprocentowych. Wymienić tutaj można style takie jak Barley Wine oraz Russian Imperial Stout. Wysoki poziom alkoholu sprawia, że trunki przetrwają próbę czasu i mogą naprawdę dużo zyskać w kwestii smaku.

Jeżeli masz okazję zainwestować w alkohol, ale obecnie twoje środki ulokowane są gdzie indziej, to możesz skorzystać z pożyczki. Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz tutaj: https://pozyczkaportal.pl/pozyczki/modnapozyczka/

Na inwestycji w alkohol ciężko jest stracić. Warto jednak pamiętać o tym, że butelki z trunkiem powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach.

Archiwum: grudzień 2022