Czy spożywanie alkoholu wpływa na skórę? Jak pielęgnować cerę nadreaktywną? 

Czy spożywanie alkoholu wpływa na skórę? Jak pielęgnować cerę nadreaktywną?

Na wygląd oraz kondycję skóry wpływ na wiele czynników. Zarówno pielęgnacja, jak i tryb życia odbijają się na Twojej cerze. Dowiedz się, jak prawidłowo zadbać i zdrowie skóry!

Ocena

Czym charakteryzuje się skóra nadreaktywna? 

Wrażliwa, często zaczerwieniona cera nadreaktywna to problem, z którym boryka się wiele osób. Niezależnie od wieku i trybu życia, skóra może zareagować nadmiernie. 

Przede wszystkim, skóra tego typu charakteryzuje się wyjątkowo szubką reakcją na zmianę czynników zewnętrznych. 

Objawami spotykanymi najczęściej są świąt oraz pieczenie. Cera może sygnalizować pewne problemy także uczuciem ściągnięcia, łuszczeniem się naskórka czy nawet wystąpieniem rumienia. 

Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna być regularna, skuteczna i delikatna. Wszelka nadreaktywność wymaga szczególnej uważności. Część zabiegów kosmetycznych, czy wcześniej używanych kosmetyków prawdopodobnie trzeba będzie nieodpowiednia. 

Warto zrezygnować z preparatów zawierających alkohol, sztuczne barwniki oraz aromaty. Również niektóre konserwanty czy oleje mogą negatywnie wpływać na cerę wrażliwą. 

Podobnie w przypadku kosmetyków kolorowych. Tu także najlepiej sprawdzi się prostota oraz krótkie składy. 

Niezależnie jednak od tego, czy dany kosmetyk ma za zadanie pielęgnować skórę, czy ją upiększać, zawsze warto przeprowadzać próbę alergiczną. Polega ona na nałożeniu niewielkiej ilości preparatu kilka dni z rzędu. Najlepiej na niewidoczny fragment skóry. Jeśli po tym czasie nie pojawi się zmiana zapalna lub alergiczna, dany produkt można wdrożyć do codziennej pielęgnacji. 

Czego powinny unikać osoby mające cerę nadreaktywną?

Posiadaczki oraz posiadacze skóry nadreaktywnej z pewnością wiedzą, że podrażnienia, świąd oraz pieczenie mogą pojawić się w najmniej spodziewanym momencie. 

Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i zdrowym trybie życia można to częściowo kontrolować oraz łagodzić. 

Unikając używek, tradycyjnych mydeł, silnych środków oraz kosmetyków mocno aromatyzowanych można uniknąć niekorzystnego naruszenia płaszcza lipidowego skóry. Nieodpowiednie będą także maski zastygające, które trzeba ze skóry zerwać lub agresywnie zmyć. 

Jakie kosmetyki wybierać?

Czego potrzebuje cera wrażliwa? Kosmetyki przeznaczone do jej pielęgnacji powinny koniecznie odpowiadać na jej podstawowe potrzeby. W tym przypadku kluczowe jest ukojenie, regeneracja, ochrona oraz zabezpieczenie. 

W tym celu najlepiej sięgać po środki o niewielkim stężeniu substancji aktywnych, a także te pozbawione aromatów czy barwników. 

Doskonale sprawdzą się kosmetyki o podwyższonej zawartości lipidów. Świetnie ukoją podrażnienia i przesuszenia. Właściwości regenerujące ma głównie pantenol i alantoina, warto szukać ich w składzie kremów. 

Zabezpieczanie skóry wrażliwej to nie tylko odpowiednie nawilżenie. To także wszelkie środki odpowiedzialne za tworzenie mocnego oraz odpornego na ścieranie filmu. Nie należy zapominać także o kremach z filtrem UV niezależnie od pory roku. 

Bardzo ciekawym i skutecznym zwyczajem jest stosowanie preparatów zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym. 

Jak alkohol wpływa na cerę wrażliwą? 

Spożywanie alkoholu, zwłaszcza regularne lub intensywne wpływa na wygląd skóry. Przede wszystkim prowadzi do odwodnienia, które w efekcie może wywołać podrażnienia, pogłębienie zmarszczek oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Stan zapalny wynikający ze spożycia alkoholu wpływa także na pojawianie się obrzęków i zaczerwienień. Jest to szczególnie niepożądana reakcja w przypadku skóry wrażliwej, przy której problemy z zaczerwienieniami oraz przesuszeniem są powszechne i trudne do usunięcia. 

Chcąc uniknąć problemów skórnych pojawiających się po spożyciu alkoholu, warto zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, uzupełnienie wypłukanych składników odżywczych, a także o dobrze dobraną pielęgnację. Działając od zewnątrz oraz od wewnątrz można zminimalizować negatywne konsekwencje hucznego świętowania. 

Archiwum: październik 2022