Nawet jeśli bardzo dbasz o zęby, może dojść do sytuacji, w której niezbędne stanie się wyrwanie jednego lub kilku z nich. Jak postępować po takim zabiegu?
Czy po wyrwaniu zęba można spożywać alkohol?
Wyrywanie zębów nie jest zabiegiem przyjemnym, jednak w niektórych przypadkach nie można go uniknąć. Na szczęście stomatologia korzysta z wielu sprawdzonych metod, dzięki którym proces usuwania chorych zębów przebiega szybko i sprawnie. Jak postępować po zabiegu ekstrakcji? Z czego zrezygnować, aby nie zakłócać procesu gojenia się dziąseł?
Kiedy konieczne jest usunięcie zęba?
Usuwanie zęba to ostateczność. Większość osób stara się walczyć o swoje naturalne zęby możliwie jak najdłużej, w czym pomaga im coraz bogatsza oferta specjalistycznego leczenia zębów.
Jak uratować ząb?
Szansą na uratowanie zęba może okazać się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Kraków może się pochwalić bogatą ofertą tego typu usług. Rosnące zainteresowanie takim leczeniem wskazuje na to, że wiele osób stara się możliwie jak najdłużej zachować własne zęby. Na czym polega leczenie kanałowe? Przede wszystkim na dokładnym oczyszczeniu korzenia z bakterii, które mogą się do niego dostać w przypadku zaawansowanej próchnicy, oraz na pozbyciu się samej próchnicy.
Leczenie kanałowe można z powodzeniem zastosować w przypadku:
- zapalenia lub martwicy miazgi,
- zmian okołowierzchołkowych.
Kiedy trzeba wyrwać ząb?
Nie każdy ząb nadaje się do leczenia, nie zawsze zabieg taki można przeprowadzić (np. ze względu na stan zdrowia, wykluczający możliwość leczenia kanałowego). Tak jest m.in. w przypadku:
- niektórych urazów mechanicznych,
- chorób tkanek przyzębia,
- silnych infekcji wywołanych przez bakterie na skutek bardzo zaawansowanej próchnicy.
Ząb usuwany jest również wtedy, gdy jego pozostawienie w jamie ustnej może mieć negatywny wpływ na stan innych zębów oraz jeśli jest przyczyną dyskomfortu (co jest częste w przypadku ósemek).
Jak wygląda zabieg usuwania zęba?
Samo usuwanie zęba jest prostym zabiegiem, przed którym stosuje się znieczulenie miejscowe. Dzięki temu nie poczujesz, gdy dentysta wykona nacięcie w dziąśle i wyciągnie ząb za pomocą specjalnych narzędzi.
Zdarzają się też bardziej skomplikowane sytuacje, kiedy niezbędna staje się ingerencja chirurgiczna. Dzieje się tak m.in. wtedy, gdy korona zęba została zniszczona i jedyne, co może zrobić dentysta, to usunąć korzeń.
Być może zastanawiasz się, co zrobić z dziurą po wyrwanym zębie. Możliwości masz wiele, pomocna może być klinika stomatologiczna Galeria Uśmiechu w Krakowie i jej oferta. Mostki, zęby na implantach – oto przykładowe rozwiązania, z jakich możesz skorzystać.
Zobacz także: Implanty Kraków – klinika Galeria Uśmiechu
Jak postępować po wyrwaniu zęba?
Przez 2 godziny po zabiegu należy zrezygnować z jedzenia i picia. A potem? Czy po wyrwaniu zęba można pić alkohol? Czy można jeść wszystko, czy też niezbędne jest postępowanie w szczególny sposób?
Nie brak osób, które po wyrwaniu zęba sięgają po mocniejszy trunek w celu uśmierzenia potencjalnego bólu. To błąd. Zarówno alkohol, jak i dym z papierosa nie są dla podrażnionego dziąsła niczym dobrym i mogą negatywnie wpłynąć na proces gojenia się rany. Najlepiej zrobisz, gdy przez najbliższe 3-4 dni zapomnisz o alkoholu. Zwłaszcza jeśli bierzesz tabletki przeciwbólowe. Zrezygnuj z łagodzenia bólu alkoholem i postaw na bezpieczniejsze metody, czyli np. na zimne okłady.
A co z jedzeniem? Przez kilka dni po wyrwaniu zęba unikaj zbyt gorących posiłków i napojów. Najlepiej sprawdzą się chłodniejsze dania o półpłynnej konsystencji, które pozwolą ci zaspokoić głód, a jednocześnie nie będą drażniły poranionych dziąseł. Z czasem rana po wyrwanym zębie się zagoi, a ty będziesz mógł wrócić do swoich dawnych nawyków.
Wyrwanie zęba jest prostym zabiegiem, który wymaga od ciebie jednak zachowania zdrowego rozsądku. Od tego, jak będziesz postępować po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, zależy długość gojenia się rany. Im większą wstrzemięźliwością się wykażesz, tym prędzej wrócisz do dobrej formy.
Leave a Comment