nalewka z malin

Nalewka z malin – przepis babci. Wypróbuj najlepszą, znaną od lat recepturę!

Domowe przetwory cieszą się znowu coraz większą popularnością. Wśród nich znajdziemy wiele konfitur i kiszonek, ale nie tylko! Na zimę idealna jest nalewka z malin z przepisu babci.

Nalewki to popularne trunki alkoholowe domowej produkcji, które składają się głównie z cukru, alkoholu i owoców. Jednak ich rodzajów jest wiele; w zasadzie nalewkę łatwo przygotować z wielu składników, np. miodu, cytryn, a nawet na bazie kory dębu. Jedną z najpopularniejszych i najłatwiejszych jest nalewka malinówka.

Nalewka malinowa na wódce

Najpopularniejszą wersją takich trunków jest nalewka malinowa na wódce. Składniki na nią są łatwo dostępne. W dodatku produkcja na wódce jest łatwiejsza niż na spirytusie – ma ona niższą zawartość alkoholu. Dzięki temu nie trzeba jej rozcieńczać i obliczać właściwych proporcji. Nalewka malinowa na wódce jest także łagodniejsza w smaku. My jednak radzimy połączyć wódkę ze spirytusem.

Malinówka – jak zrobić?

Najczęściej nalewkę z malin według przepisu babci robi się na połączeniu wódki i spirytusu. W takim układzie trunek mocniej naciąga smakiem malin oraz jest gotowy szybciej. 

To, jak zrobić malinówkę, zależy w dużej mierze od tego, ile czasu chcesz poświęcić na jej przygotowanie i jaki smak wolisz. Do przygotowania tradycyjnej malinówki, jaką robiły nasze babcie, potrzebujesz: 

  • 800-1000 g malin (świeżych), 
  • około 400 g cukru, 
  • 0,5 l spirytusu 95% 
  • 0,5 l czystej wódki. 

Jeśli chcesz, by trunek był słodszy, możesz dodać 50-100 g cukru więcej, ale bez problemu możesz też dosłodzić gotową nalewkę. 

Maliny połącz z wódką i spirytusem w dużym słoju. Zamieszaj i pozostaw w ciepłym, ciemnym miejscu na 5-7 dni. Każdego dnia potrząśnij słojem. Następnie przelej  alkohol do butli, a maliny zasyp cukrem. Poczekaj, aż cukier się rozpuści, a powstały syrop z malin odlej (można rozgnieść maliny), po czym połącz ze spirytusem. Rozlej do butelek i odstaw na trzy miesiące dla nabrania mocy.

Zobacz też:  Najpopularniejsze syropy do drinków. Czy wiesz, jak z nich korzystać?

Nalewka z malin – właściwości

Nalewka z malin ma działanie silnie rozgrzewające, dlatego odrobina do herbaty lub kieliszek w zimie pomoże utrzymać ciepło w organizmie. Poza tym maliny pomagają na problemy z żołądkiem – nalewka w niewielkiej ilości może je złagodzić. Malinowa nalewka działa rozkurczowo i pomaga w walce z przeziębieniem.