nalewka na piołunie

Nalewka na piołunie – w jaki sposób przyrządzić ten specyficzny trunek?

Nalewka na piołunie to jeden z lepszych domowych sposobów na oczyszczenie organizmu czy uregulowanie wszelkich procesów trawiennych. Co więcej, alkohol ten wykazuje wysokie zastosowanie lecznicze, a także pozwala pozbyć się uczucia sytości po posiłku.

Bylica piołun, czyli roślina, która przez wielu nazywana jest po prostu piołunem, odgrywa kluczową rolę w medycynie naturalnej. Jej zastosowanie lekarskie jest ogromne, o czym dowiesz się za chwilę. Piołun najczęściej występuje na zrębach, nieużytkach rolnych oraz leśnych polach. Charakteryzują go wzniesione i owłosione pędy, a także filcowate liście, które pod spodem cechują się białą barwą. W letnich miesiącach na roślinie można dostrzec niewielkie jasnożółte kwiaty, które w większości wypadków pozostają skupione w zwisających koszyczkach. 

Jak piołun wykorzystywany jest w przepisach?

jak piołun wykorzystywany jest w przepisach

Ziele piołunu używane jest głównie do tworzenia domowych wódek czy likierów. Nalewka z piołunu jest jednak równie popularna. Niekiedy możesz się również spotkać z sokiem tworzonym na jego bazie, który wykorzystuje się jako dodatek do herbaty. W naszym kraju jest to jednak rzadko spotykane. Jak już zapewne wiesz, piołun cechuje się wieloma leczniczymi właściwościami. Odpowiadają za to olejki eteryczne oraz kwasy organiczne, których nie brakuje w jego składzie. Takie domowe trunki alkoholowe, jak nalewka na piołunie, od dziesiątek lat przyjmowane są jako tradycyjny środek leczniczy i używane w medycynie ludowej. Nalewka piołunowa pozwoli ci walczyć z bakteriami, pasożytami, a także wszelkiego rodzaju skurczami. Gorycz z samego ziela stymuluje układ odpornościowy równie dobrze, co alkohol na bazie aronii. Nie możemy również nie wspomnieć o tym, że nalewka na piołunie uwalnia przeciwciała z układu pokarmowego, dzięki czemu twój organizm zostaje znacznie wzmocniony. 

Kto nie powinien pić nalewki na piołunie?

kto nie powinien pić nalewki na piołunie

Choć nalewka na piołunie pomaga w przypadku wielu schorzeń, nie każdy może korzystać z jej dobroczynnego działania. Musisz pamiętać, że trunek ten tworzony jest na bazie rośliny, która cechuje się bardzo silnym działaniem. Ponadto w jej składzie nie brakuje związków psychoaktywnych, dlatego nalewki spirytusowej na piołunie z aż dwóch powodów nie powinny przyjmować kobiety ciężarne oraz te, które karmią swoje dziecko piersią. Nalewka na piołunie nie jest polecana także osobom przewlekle chorym oraz dzieciom. Pamiętaj, że jej nadużywanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń psychotycznych, dlatego w czasie spożywania bądź bardzo ostrożny.

Piołunówka – przepis na leczniczy alkohol

Nalewka na piołunie to świetny domowy sposób na zwalczanie wszelkich schorzeń. Najważniejsze jest jednak to, że przygotowanie samego trunku nie jest zbyt wymagające, a ilość potrzebnych składników jest naprawdę znikoma. W które produkty będziesz musiał się zaopatrzyć, aby przygotować klasyczną wersję tego alkoholu?

  • spirytus;
  • liście piołunu;
  • woda.

Jeśli chcesz, aby twoja nalewka była możliwie jak najzdrowsza, spróbuj samodzielnie zebrać piołun z leśnej polany lub zasadź tę roślinę w swoim własnym ogródku!

Przygotowanie:

  1. Umieść świeże liście w butelce z korkiem.
  2. Zalej całość spirytusem i szczelnie zamknij.
  3. Butelki pozostaw w ciepłym pomieszczeniu na około 10 dni.
  4. Zlej alkohol do wyparzonej butelki oraz dodaj wodę, aby twoja nalewka na piołunie nie była zbyt mocna.

Słodka nalewka na piołunie – jak ją przygotować?

słodka nalewka na piołunie jak ją przygotować

Jeżeli jesteś miłośnikiem słodkich alkoholi, powinieneś wybrać właśnie ten przepis. Jest równie prosty, jak poprzedni, jednak w tym wypadku twoja nalewka na piołunie będzie o wiele słodsza. Jakie składniki będą ci potrzebne?

  • 70 g liści piołunu;
  • 1,5 kg cukru;
  • 1,5 l wody;
  • 2 l spirytusu.

Przygotowanie:

  1. Zagotuj wodę, po czym dodaj cukier, aby przygotować syrop.
  2. Wykorzystaj swój wywar, aby zalać liście piołunu.
  3. Po ostudzeniu wywaru dodaj spirytus.
  4. Dokładnie wymieszaj całość, przefiltruj i rozlej do butelek.
  5. Po upływie 6 miesięcy twoja nalewka na piołunie będzie gotowa. 

Dawkowanie nalewki na piołunie – co warto wiedzieć?

Jak już wspominaliśmy, nalewka na piołunie to alkohol, którego poprawne dawkowanie jest niezwykle istotne. Jeśli borykasz się z niestrawnością i bólami żołądka, przyjmuj każdego dnia po dwie łyżki alkoholu. Gdy z kolei męczy cię biegunka, pij trunek nawet kilka razy dziennie, aż do momentu, w którym twoja dolegliwość ustanie. W celach profilaktycznych nalewka na piołunie powinna być przyjmowana raz dziennie na łyżce stołowej.

Zdrowie jest najważniejsze, dlatego jeśli masz możliwość bardziej o nie zadbać, powinieneś to robić. Pozwoli ci na to nalewka na piołunie, a więc spróbuj samodzielnie ją przyrządzić. Na pewno będzie to dobra decyzja!

5/5 - (2 votes)

 

Archiwum: sierpień 2023