Nalewki ziołowe to trunki, które przygotowywane są na bazie surowców zielarskich oraz roślin leczniczych. Bez większego problemu możesz przyrządzić je w swoim domu, a naprawdę warto, ponieważ ich zalet nie brakuje.
Nalewki ziołowe, czyli domowy sposób na zdrową jesień!
Nalewka z kminku, melisy, rokitnika czy skrzypu polnego to wbrew pozorom dość niespotykane trunki. Mimo tego, że są to nietypowe pomysły, budzą ciekawość amatorów ziołolecznictwa i domowych alkoholi. Ziołowe nalewki wspomagają leczenie wielu dolegliwości, a także charakteryzują się prozdrowotnym wpływem na ludzki organizm.
Nalewki ziołowe a środki dostępne w aptekach – co warto wiedzieć?
Farmacja stale idzie do przodu, a jej rozwój sprawił, że obecnie przy codziennych dolegliwościach sięgasz po specyfiki, które dostępne są w aptece. Jednym z takich produktów są krople ziołowe. To niedrogie oraz sprawdzone leki na migrenę albo ból brzucha. Prawda jest jednak taka, że zanim środki te ujrzały światło dzienne, twoi przodkowie w czasie dolegliwości korzystali z takich specyfików, jak nalewki ziołowe. Jeszcze do niedawna miały one swoje stałe miejsce w domowej apteczce i nieraz sprawdzały się znakomicie. Obecnie coraz częściej do tego wracasz, ponieważ chemia zawarta w lekach nie zawsze dobrze wpływa na twój organizm. Domowe alkohole są wolne od wszelkich szkodliwych środków, dlatego naprawdę warto się nimi zainteresować.
Dlaczego ziołowe nalewki pozytywnie wpływają na twój organizm?
Surowce zielarskie pozwalają ci na przygotowanie wielu oryginalnych, a przede wszystkim smacznych przetworów. Zaczynając od konfitur z płatków róży, przez miód z mniszka lekarskiego, a kończąc na kiszonej lipie. Każdy z nich cechuje się ogromnymi walorami leczniczymi, szczególnie jeśli możliwe jest wzmocnienie konkretnych właściwości danych surowców. Umożliwi ci to alkohol, na którego bazie możesz przygotować nalewki ziołowe. Wiele substancji zawartych w roślinach nie rozpuszcza się w samej wodzie, jednak w alkoholu jak najbardziej. W związku z tym znacznie lepszy efekt uzyskasz dzięki wypiciu nalewki ziołowej na spirytusie niż klasycznego naparu. Alkohol w nich zawarty zarówno przedłuża trwałość samego preparatu, jak i przyspiesza wchłanianie zawartych w nim substancji.
Przepisy na nalewki ziołowe – o czym musisz pamiętać?
Nalewki ziołowe to nic innego jak swoistego rodzaju surowiec leczniczy, dlatego powinieneś spożywać je jako lekarstwo. W związku z tym, kiedy borykasz się ze schorzeniem, pij ich niedużą ilość co określony czas. Butelka z tym trunkiem może zatem zastąpić syrop, z którego korzystasz w czasie przeziębienia. Nie oznacza to jednak, że nalewki ziołowej nie możesz spożywać w ramach profilaktyki. W przypadku, gdy chcesz przyrządzić alkohol na bazie określonej rośliny, powinieneś zwrócić uwagę na sprawdzone receptury. Niektóre z nich będą wymagały użycia wódki i spirytusu, inne wina, a jeszcze inne ginu lub bimbru. Lecznicze nalewki ziołowe mogą zostać osłodzone za pomocą miodu lub też cukru. Część z nich będziesz musiał co jakiś czas wstrząsnąć, a jeszcze inne będą wymagały sporo czasu. Niektóre trunki jednak są gotowe już po tygodniu. W związku z tym, jeśli nalewki ziołowej potrzebujesz na teraz, to wybierz właśnie te przepisy.
Lecznicza nalewka alkoholowa na ziołach – jak ją zrobić?
Spora część osób zastanawia się jak przygotować leczniczy alkohol. Rzeczywistość jest taka, że przepisów na nalewki z ziół jest naprawdę wiele, a ich prostota wprawia w zdumienie. Zanim przejdziesz jednak do pracy, zaopatrz się w wysokiej jakości składniki. Możesz znaleźć je u sprawdzonego zielarza albo dobrej aptece. Jeśli masz taką możliwość, spróbuj samodzielnie zebrać określone zioła. Zwróć uwagę na to, aby nie były zwietrzałe. W przeciwnym razie twoje nalewki ziołowe nie będą miały takiego działania, jakiego byś oczekiwał.
Kiedy nalewki ziołowe okazują się pomocne?
Nalewki ziołowe okazują się zbawienne w przypadku, gdy borykasz się z dolegliwościami układu pokarmowego, masz problemy z apetytem, skurczami, trawieniem czy metabolizmem. Działają napotnie, wspierają działanie układu oddechowego, a także przeciwdziałają gorączce, dlatego warto przyjmować je w czasie grypy oraz przeziębienia. Nie możemy również zapomnieć o tym, że nalewki ziołowe mają dobroczynny wpływ na naczynia krwionośne, dlatego przeciwdziałają zawałowi serca.
Samodzielnie przygotowane nalewki ziołowe to sprawdzony lek na wiele schorzeń. Spróbuj podjąć się tego wyzwania, a żadna choroba nie będzie ci straszna!
Leave a Comment