dirty martini

Dirty Martini – jak powstaje słynny drink z oliwką?

Jest jednym z tych drinków, które serwowane są w barach na całym świecie. Dirty Martini to ciekawy smak i elegancki wygląd. To również łatwość wykonania, dzięki czemu bez problemu przygotujesz ten koktajl we własnym domu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Martini Dirty to przede wszystkim charakterystyczna oliwka, która w kieliszku koktajlowym prezentuje się bardzo dobrze. To również wysokiej jakości alkohole połączone ze sobą w taki sposób, byś mógł się cieszyć wspaniałym smakiem wytwornego drinka. Jego przygotowanie nie jest trudne, zatem nawet początkujący barman poradzi sobie z przepisem na „Brudne Martini”. 

składniki i czas przygotowania

Składniki i czas przygotowania

Dirty Martini drink jest niezbyt wymagający, a z jego przygotowaniem uporasz się w ciągu 5 minut. W tym czasie spokojnie połączysz ze sobą gin (lub wódkę) z wytrawnym wermutem oraz sokiem z oliwek. 

Dirty Martini krok po kroku

Jak przygotować tego drinka? Jak go podawać? Tu znajdziesz prosty przepis oraz najważniejsze informacje dotyczące jego serwowania. 

Dirty Martini – przepis na drinka z oliwką 

dirty martini-przepis

Aby przygotować klasyczne Dirty Martini, musisz przygotować:

  • 60 ml wódki lub ginu,
  • 1 łyżkę wytrawnego wermutu,
  • 2 łyżki zalewy z zielonych oliwek,
  • lód,
  • oliwkę do dekoracji. 

Jak postępować z tymi składnikami? Wystarczy umieścić je w shakerze i kilka razy energicznie potrząsnąć. Następnie wystarczy przelać alkohol do kieliszka, korzystając przy tym z sitka barmańskiego.

Jak podać Dirty Martini?

Drink ten najlepiej prezentuje się w kieliszku koktajlowym. Nie musisz go dekorować, gdyż główną ozdobą koktajlu jest wrzucona do niego oliwka. Często leży ona na dnie kieliszka i wykorzystywana jest tylko jako dekoracja. 

A może ty lub twoi goście uwielbiacie smak oliwek i chętnie sięgacie po takie przekąski? Jeśli tak, oliwkę możesz nabić na wykałaczkę i dopiero wtedy zanurzyć w alkoholu. 

Praktyczne porady dla amatorów Dirty Martini 

Chcesz, by twój drink smakował możliwie jak najlepiej? Zadbaj o to, by z wyprzedzeniem schłodzić wszystkie składniki, a przede wszystkim – zalewę z oliwek. Możesz też natrzeć brzegi kieliszka cytryną, tak by gotowy drink miał lekko kwaśny posmak.

Zamiast ginu wybierasz wódkę? W takim przypadku postaraj się wybrać taką, po której nie będziesz miał problemów z piekącym językiem. Miłośnicy takiej wersji Dirty Martini najchętniej sięgają po: 

  • francuską Grey Goose,
  • rosyjską wódkę Stoli,
  • Square One – smaczną wódkę, którą możesz przygotować we własnym domu. 

Drink Dirty Martini może się stać rewelacyjnym towarzyszem na długie wieczory, świetnie sprawdzi się też w trakcie rodzinnych uroczystości. Ten prosty i elegancki zarazem drink ma wyjątkowy charakter, warto zatem poznać przepis na Brudne Martini i częściej serwować je swoim gościom. 

Brudny drink? Skąd wzięła się ta nazwa? 

sirty martini-skad nazwa

Vodka martini extra dirty intryguje już samą nazwą. Skąd pochodzi? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Nawiązanie do brudu jest zasługą soku z oliwek, który jest dość mętny, a dodatkowo może się pochwalić charakterystycznym odcieniem. To jego obecność decyduje o tym, że alkohol w kieliszku sprawia wrażenie nieco przybrudzonego.

Ocena

 

Archiwum: kwiecień 2021