dirty martini

Dirty Martini – jak powstaje słynny drink z oliwką?

Jest jednym z tych drinków, które serwowane są w barach na całym świecie. Dirty Martini to ciekawy smak i elegancki wygląd. To również łatwość wykonania, dzięki czemu bez problemu przygotujesz ten koktajl we własnym domu. Jak to zrobić? Wyjaśniamy.

Martini Dirty to przede wszystkim charakterystyczna oliwka, która w kieliszku koktajlowym prezentuje się bardzo dobrze. To również wysokiej jakości alkohole połączone ze sobą w taki sposób, byś mógł się cieszyć wspaniałym smakiem wytwornego drinka. Jego przygotowanie nie jest trudne, zatem nawet początkujący barman poradzi sobie z przepisem na „Brudne Martini”. 

dirty martini historia

Składniki i czas przygotowania

Dirty Martini drink jest niezbyt wymagający, a z jego przygotowaniem uporasz się w ciągu 5 minut. W tym czasie spokojnie połączysz ze sobą gin (lub wódkę) z wytrawnym wermutem oraz sokiem z oliwek. 

Dirty Martini krok po kroku

Jak przygotować tego drinka? Jak go podawać? Tu znajdziesz prosty przepis oraz najważniejsze informacje dotyczące jego serwowania. 

Dirty Martini – przepis na drinka z oliwką 

dirty martini przepis

Aby przygotować klasyczne Dirty Martini, musisz przygotować:

  • 60 ml wódki lub ginu,
  • 1 łyżkę wytrawnego wermutu,
  • 2 łyżki zalewy z zielonych oliwek,
  • lód,
  • oliwkę do dekoracji. 

Jak postępować z tymi składnikami? Wystarczy umieścić je w shakerze i kilka razy energicznie potrząsnąć. Następnie wystarczy przelać alkohol do kieliszka, korzystając przy tym z sitka barmańskiego.

Jak podać Dirty Martini?

Drink ten najlepiej prezentuje się w kieliszku koktajlowym. Nie musisz go dekorować, gdyż główną ozdobą koktajlu jest wrzucona do niego oliwka. Często leży ona na dnie kieliszka i wykorzystywana jest tylko jako dekoracja. 

A może ty lub twoi goście uwielbiacie smak oliwek i chętnie sięgacie po takie przekąski? Jeśli tak, oliwkę możesz nabić na wykałaczkę i dopiero wtedy zanurzyć w alkoholu. 

Praktyczne porady dla amatorów Dirty Martini 

Chcesz, by twój drink smakował możliwie jak najlepiej? Zadbaj o to, by z wyprzedzeniem schłodzić wszystkie składniki, a przede wszystkim – zalewę z oliwek. Możesz też natrzeć brzegi kieliszka cytryną, tak by gotowy drink miał lekko kwaśny posmak.

Zamiast ginu wybierasz wódkę? W takim przypadku postaraj się wybrać taką, po której nie będziesz miał problemów z piekącym językiem. Miłośnicy takiej wersji Dirty Martini najchętniej sięgają po: 

  • francuską Grey Goose,
  • rosyjską wódkę Stoli,
  • Square One – smaczną wódkę, którą możesz przygotować we własnym domu. 

Drink Dirty Martini może się stać rewelacyjnym towarzyszem na długie wieczory, świetnie sprawdzi się też w trakcie rodzinnych uroczystości. Ten prosty i elegancki zarazem drink ma wyjątkowy charakter, warto zatem poznać przepis na Brudne Martini i częściej serwować je swoim gościom. 

Brudny drink? Skąd wzięła się ta nazwa? 

dirty martini historia

Vodka martini extra dirty intryguje już samą nazwą. Skąd pochodzi? Wyjaśnienie jest bardzo proste. Nawiązanie do brudu jest zasługą soku z oliwek, który jest dość mętny, a dodatkowo może się pochwalić charakterystycznym odcieniem. To jego obecność decyduje o tym, że alkohol w kieliszku sprawia wrażenie nieco przybrudzonego.

5/5 - (1 vote)