barmalini

Dobre wina musujące – nie tylko z Włoch!

Nie podlega dyskusji, że wysokiej klasy wina musujące kojarzą nam się zwłaszcza z francuską Szampanią. Jeśli jednak pominiemy tę bogatą grupę trunków, bardzo prawdopodobne, że drugim krajem, który wielbimy za bąbelki w winie, okażą się Włochy. Nic dziwnego – powstaje tam mnóstwo bardzo dobrych win musujących. No dobrze, ale gdyby odłożyć na bok także Włochy? Jakie inne obszary na mapie winiarskiego świata zasługują na szczególną uwagę? Tłumaczymy w tekście.

Ocena

Dobre wina musujące z Włoch

Zanim jednak przejdziemy do specjalnych propozycji z nieco mniej znanych krajów winiarskich, chcemy przypomnieć, dlaczego to właśnie Italia wywołuje w naszych głowach tak ciepłe skojarzenia związane z winem musujący. Odpowiada za to oczywiście w głównej mierze dobre Prosecco (sprawdź, jakie Prosecco od Winnicy Lidla może przypaść Ci do gustu), czyli trunek otrzymywany z owoców odmiany Glera, metodą Charmanta, w Wenecji Euganejskiej i Friuli-Wenecji Julijskiej. Które Prosecco dobre okaże się akurat dla nas, zależy oczywiście od naszych oczekiwań i upodobań. Na szczęście mamy spośród czego wybierać! Dobre Prosecco to bowiem wino białe (dużo rzadziej różowe) występujące w wielu wersjach smakowych, od wymagających (wytrawnych) win brut po wyraźnie słodkawe demi-sec, jak również w wariantach znacząco różniących się od siebie pod względem zawartości dwutlenku węgla (frizante, spumante).

Dobre wino musujące z Węgier

Krajów winiarskich, które są w stanie zapewnić nam dobre wina musujące, jest naprawdę wiele. My jednak w szczególnym stopniu pragniemy zwrócić uwagę koneserów na ojczyznę Franciszka Liszta i Sándora Máraia. Oczywiście chodzi nam o Węgry. Tam bowiem znajdziemy zarówno bardzo dobre wina musujące wytrawne, jak i wesołe półsłodkie oraz słodkie. Miłośnikom trunków najbardziej rześkich do gustu przypaść może np. Gedeon Brut, wieloszczepowe wino o intensywnym smaku i aromacie, pachnące m.in. gruszką, jabłkiem i słodkim ciastem. Tak wyrazisty charakter czyni je specjałem, który z powodzeniem połączyć możemy nie tylko z rybą czy białym mięsem, lecz także z wieprzowiną. To dobre wino musujące zapewnia prawdziwą ucztę dla zmysłów!

Innym wyborem odpowiednim dla miłośników trunków o bardzo rozbudowanym bukiecie i wyraźnej rześkości okaże się bardzo dobre wino musujące z regionu Balatonboglár, Furmint Brut, Garamvári. W jego przypadku na pewno warto podkreślić, że otrzymywane jest metodą charakterystyczną dla oryginalnego Szampana, co nie pozostaje bez wpływu na jego jakość. Czym gotowy jest oczarować nas ten napitek? Wyrazistym musowaniem, odświeżającą kwasowością i pociągającymi akcentami tostowymi oraz drożdżowymi, które wzbogacają bukiet oparty na owocach sadów. Jak przystało na dobre wino musujące białe, także i ten Furmint odnajdzie się w towarzystwie dań drobiowych i morskich specjałów. Polecamy go jednak również do toastów oraz do picia solo, w formie aperitifu przed obiadem lub kolacją.

W ofercie węgierskich winnic znajdziemy również dobre wino musujące półsłodkie, idealne dla tych, którzy nie przepadają za zbyt charakternym wytrawnym. Na szansę zasługują zwłaszcza tamtejsze Muscaty, takie jak np. Mezei Muscotály Demi-Sec z Tibolddaróc, które znawcy porównują z oryginalnymi Szampanami. Uwielbieniem darzą je zwłaszcza koneserzy spragnieni tropikalnych akcentów – wyczujemy w nim bowiem m.in. ananasa, liczi czy melona. To dobre wino musujące półsłodkie pasuje zarówno do deserów, jak i do ryb czy białego mięsa, także w stylu orientalnym. Węgierskie wina z bąbelkami występują rzecz jasna także w odsłonie w pełni słodkiej. Polecamy np. dobre wino musujące Mezei Chardonnay Doux, świetne do toastów, jak również do deserów czy miękkich serów.

Dobre wina musujące z całego świata

Na koniec podzielimy się jeszcze dwoma propozycjami bardzo dobrych win musujących z innych części globu. Tego typu specjały znajdziemy zarówno u naszych sąsiadów, jak i… w najdalej wysuniętej na południe części kontynentu afrykańskiego.

Na fali popularności Rieslingów warto wypróbować również tę słynną odmianę w wersji bąbelkowej. Możemy zacząć np. od niemieckich win z regionu Pfalz, takich jak np. Deidesheim Deutscher Sekt B.A. Pfalz Riesling Brut. To idealne na upały wino wytrawne pachnie grejpfrutem, jogurtem, morelą i drożdżami. Wyrazista kwasowość podkreśla jego zadziorny charakter. A jeśli poszukujemy czegoś egzotycznego – idealnym wyborem okaże się tak szumnie zapowiadane dobre wino musujące z RPA, Purple Heron, MCC Sparkling, pachnące miodem, pigwowcem, jabłkiem i ciastem!

O ile zatem Szampan czy dobre Prosecco to zawsze strzał w dziesiątkę, gdy poszukujemy orzeźwiającego wina z bąbelkami, o tyle namawiamy także do poznawania dobrych win musujących proponowanych przez mistrzów sztuki winiarskiej z Węgier, Niemiec, RPA i wielu innych krajów winiarskich świata. Naprawdę warto!

Archiwum: sierpień 2022