dwie szklanki whisky

Ile kosztuje dobra whisky i jak ją rozpoznać?

Ocena

Whiskey należy do grona tak zwanych szlachetnych alkoholi. Choć ma ona bardzo specyficzny smak, to znajduje uznanie wśród miłośników dobrych trunków z całego świata. Ile tak naprawdę kosztuje dobra whiskey i w jaki sposób ją rozpoznać?

Rodzaje whiskey i rankingi

Na początek warto wyróżnić dwa, główne rodzaje whiskey: single malt i blended. Single malt to whiskey pochodząca z jednej destylarni. Zazwyczaj przygotowywana jest ona tylko z jednego rodzaju słodu jęczmiennego. To właśnie ten rodzaj whiskey jest najbardziej ceniony przez koneserów, jednak jest on również o wiele droższy od whiskey blended. Ten rodzaj uzyskuje się bowiem z połączenia wielu różnych destylatów. Zazwyczaj whiskey blended służy do przygotowywania różnego rodzaju drinków. Jest ona tańsza od whiskey single malt. Warto mieć na uwadze, że światowi koneserzy whiskey co roku przygotowują tak zwane rankingi smaku. Określają w nich oni liderów, czy trunki, które zdecydowanie warte są uwagi. Przy sporządzaniu rankingów bierze się pod uwagę różne aspekty, jednak należy pamiętać, że cena trunku nie odgrywa tutaj znaczącej roli. Najpopularniejszym rankingiem, którym można się kierować, dokonując wyboru whisky, jest World Whiskies Awards. 

Smak, zapach i wiek

Dobrej jakości whiskey powinna mieć wyrazisty smak , a także zapach. Należy wypijać ją ze specjalnej szklanki, która przeznaczona jest właśnie do whisky. Dzięki temu smakuje ona lepiej. Whiskey powinna być nieco bardziej gęsta niż wódka, a także delikatnie lepka. Powinna ona mieć zapach różnego rodzaju owoców, kawy, przypraw, a nawet tytoniu. Warto mieć na uwadze, że zapach, a także smak whiskey wynikają głównie z tego, jak długo leżakuje ona w beczce. Faktem jest, że im starsza whiskey, tym lepsza. Średnio powinna ona leżakować około 2-3 lata, jednak im więcej, tym lepiej. Czasami whiskey może być przenoszona do beczek po innych alkoholach, na przykład sherry. Niemniej jednak tego rodzaju trunek jest bardzo drogi. Podczas długiego leżakowaniu whiskey nabiera delikatniejszego, lecz zarazem bardziej wyrazistego smaku. Jej zapach staje się intensywniejszy, lecz nie jest on duszący. Co ważne, dobrej jakości whiskey musi mieć przynajmniej 40% alkoholu. Nie oznacza to jednak, że im większa zawartość procentów, tym trunek bardziej wartościowy. Przykładowo, w 2020 roku liderem rankingu smaku została whiskey, która ma 43% zawartości alkoholu.

Ile kosztuje whiskey?

Whiskey zakupić można nie tylko w sklepach z dobrej jakości alkoholami – znaleźć ją można również w zwykłym markecie. Zazwyczaj cena trunku rozpoczyna się od 100 zł, choć w ramach różnych akcji promocyjnych można ją kupić nawet za 80 zł. Pozostaje pytanie, czy taka whiskey rzeczywiście jest dobra jakościowo? Zwykle jest to trunek typu blended, który sprawdzi się do przygotowywania drinków. W przypadku poszukiwania alkoholu na imprezę, można więc poprzestać na whiskey z marketu. Jeśli jednak klient celuje w najwyższej jakości aromat i smak, to musi liczyć się z wydatkiem minimum 200-300 zł za butelkę whiskey. Są i takie, które kosztują blisko 1000 zł, jednak najczęściej są to już wydania kolekcjonerskie.

Kosztowny, lecz szlachetny trunek

Nie jest tajemnicą, że whiskey należy do grona najdroższych alkoholi. Niemniej jednak może ona stanowić piękny prezent dla bliskiej osoby bądź po prostu ozdobić wnętrza salonu, stojąc za szklaną szybką, bądź w specjalnym stojaku na whiskey. Nie każdy jest sobie w stanie pozwolić na zakup buteleczki whiskey, dlatego z pomocą przychodzi pożyczka na dowód, dzięki której można nabyć nawet wydanie kolekcjonerskie. Pożyczkę stosunkowo łatwo jest zaciągnąć, dlatego warto o niej pomyśleć, szczególnie w przypadku chęci zakupu droższych whiskey – dzięki dodatkowym środkom finansowym nie trzeba zadowalać się popularnymi trunkami, za to można spróbować czegoś naprawdę szlachetnego i smacznego. Warto pamiętać, aby przy wyborze whiskey wziąć pod uwagę przede wszystkim własne preferencje smakowe. W razie potrzeby można zapytać o poradę sprzedawcę w sklepie z wyrafinowanymi trunkami. 

Archiwum: grudzień 2021