white russian

White Russian – drink o deserowym smaku. Jak go przygotować?

To klasyka dla każdego, kto lubi drinki z wódką i kawą. Co sprawiło, że White Russian stał się jednym z najsłynniejszych koktajli na świecie? W jaki sposób możesz go przygotować w swoim domu?

White Russian – przepis na kultowego drinka

white russian przepis na kultowego drinka

Składniki i przygotowanie 

Biały Rusek to idealny drink dla niecierpliwych. Przygotujesz go w 5 minut. To wystarczająco dużo czasu na połączenie likieru kawowego z wódką i słodką śmietanką, dzięki której napój lepiej wygląda i ciekawiej smakuje. 

Chcesz się zrelaksować przy tym aromatycznym drinku? Przygotuj:

  • 60 ml wódki,
  • 30 ml likieru kawowego, 
  • 30 ml śmietanki 30%,
  • kilka kostek lodu.

Jeśli chcesz przemienić te składniki w słynnego drinka:

  • przygotuj niską szklankę o pojemności 200 ml, 
  • wrzuć do szklanki kilka kostek lodu, 
  • wlej porcję wódki,
  • dodaj porcję likieru kawowego, 
  • dodaj słodką śmietankę.
wgite russian przepis

Jak podawać tego drinka? 

Aby gotowy drink dobrze się prezentował, powinieneś podawać go w niskiej szklance z grubym dnem. Takie drinki jak Biały Rosjanin możesz podawać w wersji warstwowej, możesz też wymieszać ze sobą wszystkie składniki. Jeśli chcesz przygotować ten napój w bardziej deserowym wariancie, możesz go dodatkowo udekorować odrobiną wiórków czekoladowych lub cynamonu. 

W jakich sytuacjach najlepiej sprawdza się White Russian? Słodki smak sprawia, że jest on dobrą alternatywą dla klasycznych deserów. Możesz go zatem podać po rodzinnym obiedzie lub uroczystym posiłku w gronie znajomych. Możesz też po niego sięgnąć w długie wieczory, szczególnie w chwili, gdy chcesz się zrelaksować po ciężkim dniu. 

Zobacz też:  Drinki z żubrówką – kultowa wódka w roli głównej!

Biały Rosjanin wygląda kusząco, a jego kawowy aromat oczaruje każdego. Choć jest dość kalorycznym napojem, od czasu do czasu możesz się na niego skusić. 

White Russian – skąd ta nazwa?

white russian skąd ta nazwa

Myślisz, że Biały Rosjanin to drink pochodzący ze wschodu? Jesteś w błędzie, gdyż odniesienie do Rosji nie ma nic wspólnego z pochodzeniem tego koktajlu. 

Moda na łączenie likieru kawowego z wódką zaczęła się pod koniec lat 40. XX wieku w Belgii. Skąd zatem odniesienie do Rosji? Najprawdopodobniej przy wymyślaniu nazwy drinka skupiono się na jego składnikach, a dokładniej wódce, do której Rosjanie mają szczególny sentyment.

White Russian – drink z filmu braci Coen 

Drink o nazwie Rosjanin narodził się w zachodniej Europie w trudnych czasach Zimnej Wojny. W jakich okolicznościach powstał pierwszy przepis? Jak kawowy drink z wódką podbił świat? 

white russian-drink

Rosjanin o belgijskich korzeniach 

Dzieje Białego Ruska zaczynają się w 1949 roku w Brukseli. Autorem przepisu był Gustave Tops, pracujący jako barman w hotelu Metropole. Jedną z jego klientek była Perle Mesta – amerykańska ambasador w Luksemburgu. To dla niej Tops przygotował napój z wódką, której smak miał złagodzić likier Kahlua – meksykański rarytas, pojawiający się dziś w wielu drinkach (m.in. Baby Guinness i Orgazm). Pani ambasador nowatorski duet przypadł do gustu, dzięki czemu i drink, i jego twórca, zajęli ważne miejsce w dziejach sztuki barmańskiej. 

Od Black do White – metamorfozy kawowego drinka

Pierwszą wersję drinka nazwano Black Russian, wkrótce jednak podstawowy przepis poszerzono o śmietankę. Pierwsze wzmianki o takiej wersji napoju pochodzą z lat 60. XX wieku. W ten sposób powstał Biały Rosjanin, który początkowo nie cieszył się zbyt wielkim powodzeniem i pozostawał w cieniu swego czarnego towarzysza. Sytuacja zmieniła się jednak pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to kawowy drink ozdobiony śmietaną pojawił się na wielkim ekranie. 

Zobacz też:  Wściekły Pies – jak powstaje polski shot?

Co pije Big Lebowski?

White Russian stał się jeszcze bardziej popularny za sprawą filmu „Big Lebowski”. W słynnej produkcji braci Coen drink ten pojawia się w rękach Kolesia, granego przez Jeffa Bridgesa. Ta wielka produkcja z 1998 roku sprawiła, że picie Białego Rosjanina stało się modne na całym świecie, a grono miłośników drinka z kawą i wódką znacznie się poszerzyło. 

white-russian-co pije big lebowski

White Russian jest dziś drinkiem znanym i cenionym na całym świecie. Jeśli masz ochotę na rozgrzewający deser z procentami, sięgnij po przepis na ten kultowy napój. Kawowy likier i śmietanka złagodzą smak wódki, a alkohol pomoże ci się odprężyć po ciężkim dniu. Znasz lepszą receptę na długie zimowe wieczory? 

5/5 - (5 votes)

Źródło zdjęcia: Steven Miller via Flickr, CC BY-SA 2.0