wino

Wino – poznaj kluczowe informacje na temat tego trunku!

Wino to jeden z najbardziej popularnych napojów alkoholowych. Dowiedz się, jakie są najważniejsze fakty na temat produkcji wina. Poznaj jego podstawowe odmiany.

Ocena

Każdy doskonale wie, czym jest wino. Wszak to jeden z najbardziej popularnych trunków na świecie. Tuż obok piwa czy wódki. Jednak czy na pewno wiesz, skąd wzięło się wino, czym ono jest dokładnie i jak jest produkowane? Jeżeli chcesz poznać te najbardziej podstawowe informacje na temat wina, masz ku temu okazje. Poznaj podstawy produkcji, a także inne fakty.

Wino – podstawowe informacje

Wino to napój, który uzyskuje się z winogron – tak głosi obiegowe pojęcie na ten temat. W istocie jednak to nie tyle same winogrona co moszcz winogronowy. To właśnie fermentacja tegoż pozwala na uzyskanie trunku zwanego winem. Te mogą mieć wiele różnych form, co jest związane z wieloma różnymi odmianami winorośli. Wina białe, czerwone i różowe to najbardziej podstawowy podział. Ale to nie wszystko. Możemy wskazać także wina wytrawne, półwytrawne czy słodkie. Świat win jest niezwykle bogaty.

Podstawowym składnikiem wina jest… woda. Stanowi ona od siedemdziesięciu pięciu do dziewięćdziesięciu procent gotowego trunku. Prócz tego w winie odnaleźć można różne kwasy i związki fenolowe, glicerol, polisacharydy oraz oczywiście etanol. Są w nim zawarte także rozmaite witaminy i sole mineralne. Co ciekawe, wino choć najczęściej powstaje z moszczu winogron, może być produkowane także z innych owoców. Jednak co do zasady określenie „wino” przylgnęło stricte do napojów alkoholowych powstających z winogron.

Wino – style i podział

Istnieje wiele sposobów, wedle których można klasyfikować wino. Dana klasyfikacja może być związana ze smakiem, zawartością alkoholu czy innymi kwestiami. Jeden z podziałów związany z alkoholowością danego wina to podział na wina stołowe oraz wina wzmacniane. Te pierwsze charakteryzują się zawartością alkoholu w granicach od dziewięciu do piętnastu procent. Podczas gdy wina wzmacniane mogą mieć od siedemnastu do ponad dwudziestu procent.

Przy czym wina stołowe to te najbardziej popularne, których jest najwięcej. Podzielić je można na trzy nadrzędne typy, które są związane z barwą wina oraz naczelnymi cechami charakterystycznymi trunku. I tak oto mamy do czynienia z winami czerwonymi, białymi oraz różowymi. Te pierwsze z zasady są bardziej wytrawne i cierpkie w smaku (mówiąc ogólnikowo, jako że zdarzają się też wina czerwone słodkie i półsłodkie). Wina białe mają większy poziom kwasowości i bardziej wyczuwalne są w nich aromaty owocowe, w tym owoców egzotycznych. Wreszcie wina różowe to trunki łączące cechy win białych i czerwonych.

Wino białe i wino czerwone

Wina różowe są w istocie jednak mniej popularne od białych i czerwonych. To właśnie te dwa rodzaje zdobywają serca amatorów wina na całym świecie. Wśród win białych możemy wskazać wina wytrawne, półwytrawne oraz słodkie. Wina wytrawne to na przykład białe burgundy, z kolei jako przykład win białych słodkich można wskazać sauternes. Są też białe wina wytrawne, które odznaczają się bardzo charakterystycznymi kwiatowo-owocowymi nutami zapachowymi i smakowymi. Takimi winami są na przykład niemieckie rieslingi. Białe wytrawne wina o kwasowym charakterze nadają się idealnie do dojrzewania w dębowych beczkach. Słodkie w mniejszym stopniu nadają się do dojrzewania.

Wina czerwone produkowane współcześnie to najczęściej trunki wytrawne. Podaje się je często jako dodatek do posiłków, aczkolwiek wiele win pijanych jest samoistnie. Większość win czerwonych może zostać poddana leżakowaniu w dębowych beczkach. To nadaje im jeszcze bardziej wyrazistego charakteru i smaku. Wśród tego rodzaju win możemy wskazać wina łagodne, które odznaczają się owocowym aromatem (np. shiraz) czy delikatne stosunkowo mało wyraziste wina takie jak merlot. Występują także niezwykle intensywne wina o ciężkiej strukturze, których przykładem jest cabernet sauvignon.

Wino wytrawne, półwytrawne i słodkie

Od czego jednak dokładnie zależy podział win na wytrawne, półwytrawne i słodkie? Kluczowa jest w tym względzie rzecz jasna zawartość cukru w trunku. To, jakie wino jest wytrawne, a jakie słodkie, jest regulowane przez rozporządzenie Unii Europejskiej z lipca 2009 roku. I tak oto za wino wytrawne uznawane jest takie, w którym zawartość cukru nie przekracza czterech gramów na litr lub dziewięciu gramów na litr, jeżeli mowa jest o winie legitymującym się wyższym poziomem kwasowości.

Wino półwytrawne powinno zawierać do dwunastu gramów cukru na litr lub do osiemnastu gramów w przypadku win bardziej kwasowych. Wina półsłodkie to takie, w których ilość cukru na litr jest wyższa niż w przypadku win półwytrawnych, ale nie przekracza czterdziestu pięciu gramów na litr. Wina słodkie to zaś takie, w których zawartość cukru na litr przekracza czterdzieści pięć gramów.

Wino – konsumpcja i produkcja

W których krajach wino jest najbardziej popularne? Odpowiedź wydaje się oczywista. Konsumpcja wina przede wszystkim kojarzy się z krajami takimi jak Hiszpania czy Włochy. Jednak w ostatnich latach spożycie tego trunku wzrasta w wielu innych krajach, nawet w takich jak Dania czy Szwecja (czyli rejony niekojarzone jako winiarskie).

Odpowiedź na pytanie o to, w którym kraju konsumuje się najwięcej wina (w litrach na głowę rocznie) może cię zaskoczyć. Lider to ani Hiszpania, ani Włochy, ani Grecja czy Portugalia. Rekordzistą pod tym względem jest… Watykan. Za watykańskim murem pija się ponad sześćdziesiąt litrów wina w ciągu roku. Druga pozycja na liście również zaskakuje. Jest to Luksemburg z wynikiem 49 litrów wina na głowę w ciągu roku. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się Francja kojarzona jako najbardziej winiarski kraj w Europie. Francuzi piją około 45 litrów wina rocznie na osobę. Niemal tyle samo spożywają Słoweńcy. Dalej znajdują się Portugalczycy, Szwajcarzy i Włosi. W Polsce wino wciąż nie jest nadmiernie popularne. Nad Wisłą pijamy nieco ponad dwa litry wina rocznie.

Kto produkuje najwięcej wina?

Jakie kraje są liderami pod względem produkcji wina? W tym względzie zaskoczeń będzie mniej. Największym światowym producentem tego trunku są Włochy. Na drugim miejscu znajduje się Francja. Dalej jest Hiszpania i Stany Zjednoczone. Kolejne pozycje w tym zestawieniu to kraje południowoamerykańskie – Argentyna i Chile. Co ciekawe, na kolejnej pozycji w rankingu producentów wina jest Australia, a dalej Republika Południowej Afryki. To pokazuje, że produkcja wina to dziś domena nie tylko europejska.

Do większych producentów europejskich zaliczają się także Niemcy oraz Portugalia. Relatywnie dużo wina produkują także Rumuni oraz Węgrzy. W przypadku Polski skala produkcji odpowiada skali konsumpcji. Jesteśmy daleko w tyle za wszystkimi innymi krajami.

Wino – różne winorośle

Pamiętać należy, że winorośl uprawiana jest w różnych celach. Ten o którym tu mówimy, to oczywiście produkcja wina. Winorośle służą także do produkcji owoców deserowych a nawet rodzynek. Kraje, które przodują w uprawie winorośli w tym celu to Turcja czy Iran. W tych krajach powierzchnie upraw winorośli są większe niż w innych, które specjalizują się w produkcji wina.

W większości winnic na świecie dominuje tak zwana winorośl właściwa. Czasem zdarza się, że jest ona krzyżowana z innymi gatunkami, w tym amerykańskimi. Odmian winorośli jest wiele, jednak dla winiarzy kluczowe znaczenie ma kilka najbardziej podstawowych. Najważniejsze są trzy jasne szczepy (sauvignon blanc, riesling oraz chardonnay) oraz cztery ciemne (merlot, pinot noir, syrah, cabernet sauvignon). To właśnie one odpowiadają za produkcję siedemdziesięciu pięciu procent win świata.

Wino – podsumowanie

Jak widzisz, świat win jest niezwykle bogaty, pełen najrozmaitszych odcieni. Wina to bogactwo smaków, styli i możliwości. To trunek popularny właściwie w każdym zakątku naszej planety. Chociaż w niektórych miejscach nieco bardziej, w innych mniej. Jeżeli jesteś ciekaw, jakie jeszcze sekrety skrywa wino, zapoznaj się lepiej ze światem różnych odmian. Myślisz, że wino to nie twój trunek? Możesz być pewien, że w tym jakże różnorodnym świecie każdy odnajdzie coś dla siebie.

Archiwum: wrzesień 2022