batida drink

Batida – drink z brazylijskim rodowodem. Jak go przygotować?

Jeśli pasjonuje cię kultura Brazylii i lubisz owocowe koktajle, twoim ulubieńcem może się stać Batida – drink na bazie cachacy. Jak przygotujesz ten napój alkoholowy? Zobacz, jakie to proste!

Batida – jak przygotujesz tego drinka?

Do stworzenia drinka o brazylijskim charakterze nie potrzebujesz wielu składników. Wystarczy cachaca, syrop cukrowy, sok z ananasa i limonki, i w ciągu 5 minut przygotujesz smaczny napój o owocowym smaku. Kilka energicznych ruchów shakerem, i gotowe. 

Przygotuj:

Wszystkie te składniki wrzuć do shakera, dodaj kilka kostek lodu i potrząsaj energicznie przez kilkanaście sekund. Gotowy napój przelej do wypełnionej lodem szklanki na whisky

Jak uniknąć nudy? 

Batida niejedno ma oblicze, dzięki czemu tak szybko się nią nie znudzisz. Drink z cachacy i owocowych dodatków możesz modyfikować według swoich osobistych preferencji. Wersja z sokiem ananasowym cieszy się wielkim powodzeniem, możesz jednak wykorzystać inne wariacje. Do tych najciekawszych zaliczają się:

  • Batida Sunrise – owocowy aperitif z sokiem ananasowym i likierem wiśniowym, 
  • Passion Fruit Batida – z cachacy, soki z limonki i przecieru z marakui, 
  • Batida kokosowa – wariacja, w której sok z ananasa zastąpisz mlekiem kokosowym. 

Czym jest cachaca? 

Najważniejszym składnikiem w drinku Batida jest cachaca. Ten napój alkoholowy powstaje w Brazylii, a podstawowe znaczenie w jego produkcji ma fermentowany sok trzcinowy. Swym smakiem Cachaca przypomina rum, wyczujesz tu jednak lekki, owocowy posmak. Znana od XVI wieku, szybko stała się dobrem narodowym Brazylii i jednym z najsłynniejszych alkoholi w Ameryce Południowej. Trunek ten zajmuje ważne miejsce w brazylijskich drinkach, takich jak Caipirinha czy Batida. Dobrze też smakuje solo, podawana w małych kieliszkach do wódki. 

Batida największym powodzeniem cieszy się w swojej ojczyźnie – Brazylii, jednak jej smakiem cieszyć się możesz w barach na całym świecie. Możesz też skorzystać z licznych przepisów, dzięki którym południowoamerykański napój przygotujesz we własnym domu.

Zobacz też:  Kawowa klasyka. Jak powstaje Black Russian?

Batida to orzeźwiający drink, idealny na upały. Jeśli często organizujesz ogrodowe party, taki napój może się stać gwiazdą niejednej imprezy.