rozcienczanie spirytusu

Rozcieńczanie spirytusu, czyli jak przygotować bazę pod domowe nalewki?

Rozcieńczanie spirytusu to coś, z czym będziesz musiał się zmierzyć, jeśli planujesz przygotowywać nalewki domowej roboty. Nie powinno cię to jednak martwić. To zadanie jest naprawdę proste.

Ocena

Spirytus to roztwór, w którym znajduje się nie mniej niż 95% czystego alkoholu etylowego. W naszym kraju produkowany jest głównie z ziemniaków, jednak do tego celu wykorzystuje się także wszelkiego rodzaju zboża. Wielu miłośników domowych alkoholi zastanawia się, jak rozrobić spirytus. Wbrew pozorom nie jest to zbyt skomplikowane. Wystarczy kilka prostych kroków, aby uzyskać odpowiednie stężenie.

Jak rozcieńczyć spirytus do nalewki?

Powodów, dla których nie powinieneś używać czystego spirytusu jako składnika nalewek, jest kilka. Jednym z najważniejszych jest fakt, że po jego wykorzystaniu domowy trunek po prostu byłby za mocny. 

rozcieńczanie spirytusu-jak

Na tym jednak nie koniec. Taka moc alkoholu negatywnie wpłynie zarówno na smak, jak i aromat nalewki. Jest to spowodowane tym, że zamyka on ściany komórkowe roślin, a co za tym idzie – także owoców. Efektem tego jest brak istotnego procesu ekstrakcji, bez którego smak trunku jest mdły i niewyraźny. 

Jak rozcieńczyć spirytus do 70%? To idealna procentowość alkoholu. Jej uzyskanie jest możliwe za sprawą połączenia 290 ml wody i 740 ml spirytusu. Jeśli twoja nalewka po takiej proporcji będzie zbyt słaba, po prostu dodaj więcej alkoholu. To też sposób na uzyskanie tzw. wódki ze spirytusu. Już wiesz, jak rozcieńczyć spirytus do 70%. 

Co jednak zrobić, jeśli trunek jest zbyt mocny? W końcu dodanie wody może skutkować nawet zepsuciem jego smaku! Odpowiedź na to pytanie jest naprawdę prosta – każde dolanie wody wiąże się z dodaniem składników takich jak owoce, zioła, przyprawy czy orzechy. W ten sposób rozcieńczanie spirytusu będzie przebiegało w pełni poprawnie. 

Rozcieńczanie spirytusu – jak odmierzyć odpowiednie proporcje?

rozcieńczanie spirytusu-proporcje

Rozcieńczenia spirytusu powinna odbywać się z pomocą określonego wzoru, który wygląda następująco: Cp = (m1*Cp1+m2*Cp2) / (m1+m2). Co oznaczają kolejne symbole?

 • Cp1, Cp2 – stężenie procentowe roztworów;
 • Cp – szukane stężenie;
 • m1, m2 – liczba roztworów.

Jeśli rozcieńczanie spirytusu będzie odbywało się z użyciem wody, zadanie będzie bardzo proste. Procentowość alkoholu jest znana, podobnie jak jego ilość oraz pożądana moc twojego przyszłego trunku. W związku z tym musisz przekształcić wzór do następującej postaci: M = Cp1*m1 / Cp – m1, gdzie:

 • M – szukana ilość wody;
 • m1 – ilość spirytusu;
 • Cp1 – procentowość spirytusu;
 • Cp – pożądana procentowość.

Jeśli jednak zadajesz sobie pytanie, jak rozrabiać spirytus za pomocą innego alkoholu, wykorzystaj ten wzór: M = (Cp1m1 -Cpm1) / (Cp-Cp2), gdzie:

 • Cp1 – procentowość spirytusu;
 • Cp2 – procentowość wódki;
 • m1 – ilość spirytusu;
 • Cp – pożądana procentowość.

Kalkulator rozcieńczania spirytusu – ile poszczególnych składników będziesz potrzebował?

rozcieńczanie spirytusu-kalkulator

Jeśli dysponujesz 500 ml spirytusu o zawartości 96% oraz wodą, a twoim celem jest uzyskanie 70% spirytusu, będziesz musiał wykorzystać odpowiedni wzór, taki jak M = Cp1*m1 / Cp – m1, aby dowiedzieć się, ile wody jest ci potrzebne. 

Zatem działanie będzie wyglądało następująco: 

M = 96%*500 ml / 70%-500 ml = 185,7 ml. 

Według obliczeń potrzebne będzie około 186 ml wody. 

Z kolei rozcieńczanie spirytusu wódką wygląda następująco. Do tego celu wykorzystasz wzór M = (Cp1m1 -Cpm1) / (Cp-Cp2), a samo działanie prezentuje się tak:

M = (96%*500ml-70%*500ml) / (70%-40%) = 433,3 ml. 

W związku z tym ilość potrzebnej wódki równa się około 433 ml. 

Woda do spirytusu czy spirytus do wody – jak wygląda poprawne rozcieńczanie spirytusu?

Spora część osób zadaje sobie to pytanie – czy lać wodę do spirytusu, czy spirytus do wody. Pamiętaj, że rozcieńczanie spirytusu zawsze powinno odbywać się poprzez jego wlewanie do wody. W przeciwnym razie płyny się nie połączą, a ty będziesz miał niemały problem.

Jak sam widzisz, rozcieńczanie spirytusu to naprawdę proste zadanie. Jeśli w dalszym ciągu masz z tym problem i nie wiesz, jak rozrabiać spirytus, skorzystaj z odpowiedniego kalkulatora rozcieńczania spirytusu, dostępnego w sieci. Z pewnością uprości on obliczenia i pozwoli ci szybko znaleźć potrzebną ilość wody lub wódki, żeby uzyskać rozcieńczony spirytus.

Archiwum: sierpień 2023