piwo smakowe

Piwo smakowe jest prawdziwym hitem – dowiedz się, z czego wynika popularność tego napoju

Ocena

Piwo smakowe nazywane bywa też aromatyzowanym. Wzbogacone jest dodatkowymi składnikami smakowymi, co wpływa na jego oryginalny smak. Dowiedz się, w jaki sposób powstaje oraz komu przypadnie do gustu.

Piwo smakowe już od kilku lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Wbrew pozorom jest chętnie wybierane nie tylko przez kobiety – istnieje duże grono mężczyzn, którzy są otwarci na zmiany i lubią od czasu do czasu spróbować czegoś nowego. Trunki te są lekkie i doskonale gaszą pragnienie, dzięki czemu popyt na nie wzrasta podczas letnich dni. Niekiedy nie zawierają alkoholu, więc decydują się na nie kierowcy. Popularne shandy i radlery wytwarzane są w nieco zmienionej technologii niż piwa tradycyjne, jednak do ich produkcji także używa się surowców z najwyższej półki, w tym aromatów naturalnych.

Piwo smakowe – jak powstaje?

piwo smakowe jak powstaje

Piwo smakowe może być produkowane na dwa sposoby – poprzez dodanie substancji aromatycznych już po zakończonej fermentacji alkoholowej lub przed filtracją, jeszcze na etapie powstawania brzeszczki. Technologia wytwarzania tego rodzaju piwa jest nieco zmodyfikowana, chociaż w dalszym ciągu jego podstawą jest słód. Ważnym elementem produkcji jest rozcieńczanie piwa bazowego – zazwyczaj najpierw w tym celu używa się substancji aromatyzujących, a następnie wody. W ten sposób osiąga się pożądany smak oraz zawartość alkoholu.

Zobacz też:  Ranking piw bezalkoholowych. Dowiedz się, które z nich są najlepsze!

Czy piwo smakowe to nowość?

Mogłoby się wydawać, że piwo smakowe to wynalazek kilku ostatnich lat. Tak naprawdę jednak pierwszy raz powstało w XIX w, więc ma już około 100-letnią tradycję. Co ciekawe, stworzono je zupełnie przez przypadek. W tym czasie do pubu pewnego Niemca Franza Kuglera przyjechała pokaźna grupa rowerzystów, a jego zapasy piwa okazały się niewystarczające. Zmieszał więc piwo z lemoniadą, co bardzo przypadło do gustu obecnym. Napój był lekki, odżywczy i doskonale gasił pragnienie. Został nazwany radlerem, co po niemiecku oznacza rowerzystę. Nazwa ta używana jest także obecnie i oznacza nic innego, jak piwo z dodatkiem lemoniady.

czy piwo smakowe to nowość

Shandy, czyli popularny napój piwny

Innym rodzajem piwa smakowego jest shandy. Tym razem nie pochodzi ono z Niemiec, tylko z Wielkiej Brytanii. Jest to połączenie piwa z napojem bezalkoholowym w proporcjach 1:1. Do produkcji shandy często używa się cydrów lub piw imbirowych. Charakteryzuje się niską zawartością alkoholu, a nawet dostępne są jego wersje zupełnie bezalkoholowe. To lekki i orzeźwiający napój, który produkowany jest także w Polsce już od lat 60. XX wieku. Swoje własne shandy wprowadziła na przykład Grupa Żywiec – składa się ono w 40% z piwa oraz w 60% z cytrusowej lemoniady. Inne browary oferują piwa o smaku mango, jabłka, wiśni, śliwki, a nawet kawy czy tiramisu.

Smakowe piwo bezalkoholowe

smakowe piwo bezalkoholowe

Piwa typu radler lub shandy dostępne są w wersji bezalkoholowej. To świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu, na który mogą zdecydować się nawet osoby niespożywające alkoholu, w tym dla kierowcy lub niepełnoletni. Także kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące niektóre leki nie powinny spożywać napojów z zawartością etanolu. Wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, większość browarów posiada w swojej ofercie zamienniki tradycyjnych piw. Ich oferta jest bardzo szeroka, więc sam możesz wybrać smak piwa, na który masz ochotę.

Zobacz też:  Piwo jopejskie – piwny specjał z Gdańska. Czym wyróżnia się to piwo?

Komu przypadnie do gustu piwo smakowe?

Tradycyjne piwa wyróżniają się goryczką, której intensywność zależy od zawartości chmielu – chociaż przypada ona do gustu smakoszom tego napoju, nie każdy lubi gorzki aromat. Jeżeli wolisz słodkie i orzeźwiające smaki, piwa smakowe z pewnością przypadną ci do gustu, ponieważ niemal niewyczuwalna jest w nich charakterystyczna goryczka. Nawet najwięksi miłośnicy klasycznego piwa z czasem docenią owocowego radlera. Kiedy? Na przykład w upalne dni, gdy potrzebujesz orzeźwienia. Bezalkoholowe piwa to także doskonały wybór, jeżeli z imprezy czy spotkania rodzinnego będziesz wracał samochodem.

Najlepsze piwo smakowe

Chciałbyś osobiście sprawdzić, jak smakuje piwo smakowe? Nie będziesz mieć z tym żadnego problemu, ponieważ są one niezwykle popularne i łatwo dostępne. Niemal wszyscy producenci czołowych koncernów piwowarskich posiadają je w swojej ofercie. W sklepie można znaleźć różne ich warianty, nawet piwa pszeniczne lub ciemne z dodatkiem smakowym. Godne uwagi jest to, że ich wersje bezalkoholowe dostępne są w sklepach internetowych i można je zamówić online.